Piotr Misio i Paweł Pudłowski: W Polsce budzone są demony szowinizmu, rasizmu i ksenofobii.

27/06/2017

Na początku czerwca posłowie Nowoczesnej  wystosowali do Prokuratury Krajowej interpelacje z pytaniami dotyczącym śledztwa w sprawie śmierci pana Igora Stachowiaka. „Przeprowadzona analiza wykazała, iż postępowanie prowadzone jest sprawnie, zgodnie z przyjętym planem śledztwa i w jego toku wykonywane są wszystkie niezbędne dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia czynności, w tym także wnioskowane przez strony postępowania oraz ich pełnomocników.” – pisze w odpowiedzi, Krzysztof Sierak, Zastępca Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.  

– Odpowiedź ta brzmi jak żart i może byłby to żart śmieszny, gdyby nie dotyczył śmierci młodego człowieka, który zmarł na komisariacie policji w wyniku tortur, bo Igor Stachowiak był torturowany! Ta odpowiedź to kpina z człowieka, który nie żyje i kpina z posłów opozycji, którzy zażądali wyjaśnień. – powiedział na konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski. – Śledztwo, wg zastępcy pana Ziobry, prowadzone jest „sprawnie” . Gdyby nie praca pana Bojanowskiego z TVN sprawność ta byłaby tak imponująca, że sprawa  zostałaby bardzo sprawnie zamieciona pod dywan.   Śledztwo prowadzone jest też „zgodnie z przyjętym planem”. Czego dotyczył ten plan? Planowano jak skutecznie mataczyć? Wykonano  też podobno wszystkie niezbędne dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia czynności – to znaczy, że w tym celu trzymano w policji osoby, które odpowiadały za sprawę, a niektórych nawet awansowano? – pytał poseł Pudłowski i przypomniał, że głowy poleciały dopiero po ujawnieniu skali nieprawidłowości przez media. – Ministrowie Zieliński i Błaszczak powinni podać się do dymisji, albo zostać zdymisjonowani. Wyjaśnienie tej sprawy to pokaz niekompetencji! – ocenił poseł Pudłowski.

Poseł Piotr Misiło poinformował natomiast o złożeniu do ministra Błaszczaka interpelacji „w sprawie doniesień medialnych o bezczynności policji wobec agresji na tle rasistowskim, narodowym i politycznym”, do których doszło 21 czerwca w Lublinie. „Między kościołem św. Piotra i Pawła a hotelem Europa do nastoletniej uczennicy berlińskiej szkoły z chustą na głowie podchodzi mężczyzna i pluje muzułmance w twarz. Szkolni koledzy podbiegają do stojącego w pobliżu patrolu policji. Funkcjonariusze lekceważą nastolatków. Są zajęci swoimi telefonami komórkowymi. Sytuację obserwuje kilku mieszkańców Lublina. Prowadzą roztrzęsionych uczniów i zapłakaną dziewczynę do innego patrolu policji, który stoi pod Grand Hotelem. Opowiadają, co się stało. Pokazują, że mężczyzna, który opluł dziewczynę się oddala. Policjanci reagują śmiechem.” – pisała prasa. Poseł Misiło skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji następujące pytania:

  • Czy znane są Panu wydarzenia w Lublinie i czy podjęto kroki w celu wyjaśnienia zachowania obu patroli policji, które były proszone o interwencje w tej sprawie? Czy zweryfikowano wersję podaną przez policjantów, z wersją podawaną przez uczestników tych wydarzeń
  • Czy podjęto próby odtworzenia zdarzenia z monitoringu miejskiego?
  • Czy policja dostrzega znaczenie problemu rasizmu i ksenofobii i jak jemu przeciwdziała?
  • Jak liczbowo zmieniała się liczba ataków na tle rasistowskim, narodowościowym w ciągu ostatnich 5 lat? Czy są już dostępne statystyki za pierwszy kwartał 2017 r?
  • Czy dostrzega Pan potrzebę dodatkowych szkoleń, zaleceń, czy specjalnych instrukcji na funkcjonariuszy w obszarze zabezpieczenia wolności i bezpieczeństwa osób na terenie Polski bez względu na kolor skóry, język, wyznanie, orientację seksualną czy poglądy polityczne?
  • Jaki jest średni czas interwencji patrolu policji od czasu zgłoszenia?
  • Jaki był czas od zgłoszenia do interwencji w Radomiu, w przypadku pobicia manifestanta KODu?

Nie może być usprawiedliwienia dla zachowań takich jak ostatnio z Radomiu czy Lublinie. Wczorajsze słowa rzeczniczki PiS, pani Mazuerk, która powiedziała, że rozumie, że można było pobić uczestnika manifestacji KOD w Radomiu są niezrozumiałe, skandaliczne i zupełnie nie do przyjęcia. Takie zachowania nie mogą być usprawiedliwiane pod żadnym pozorem.  W Polsce budzone są najgorsze demony z przeszłości. Szowinizmu, rasizmu i ksenofobii. Obrażane są osoby o innym kolorze skóry czy noszące na głowie chusty wskazujące na to, że są innego wyznania. To niedopuszczalne, że w Polsce, w kraju Unii Europejskiej policjanci śmieją się z osób, które są poniżane i opluwane.  – podsumował poseł Misiło.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE