PiSowskie knoty legislacyjne

27/04/2022
PiSowskie knoty legislacyjne

Rządy Prawa i Sprawiedliwości słyną z knotów legislacyjnych. Tym razem kolejny pomysł na rozwałkę polskiego sądownictwa zaproponował Prezydent Andrzej Duda i to nie po raz pierwszy.

Jego ustawa o sędziach pokoju narusza Konstytucję artykuł po artykule. Sędziowie pokoju mają być wybierani w wyborach powszechnych i bezpośrednich, a potem weryfikowani przez neo-KRS i ostatecznie powoływani przez, Prezydenta. Co najciekawsze – oba te organy mogą podważyć decyzję wyborców, nie wyrażając zgody na nominację.

Gdzie tu bezpośredniość wyborów? Ot, kolejny przykład braku szacunku dla wyborców.

Niezależność i niezawisłość takich sędziów też można włożyć między bajki, ponieważ startować w wyborach mogą członkowie partii politycznych. A jak znamy standardy „dobrej zmiany” – na pewno będą to partyjni koledzy, którym partia zrobi kampanię. Sędziowie zgodnie z Konstytucją powoływani są bezterminowo, a sędzia pokoju ma kadencyjność. To się nazywa niezawisłość sędziowska. Jak się nie spodoba, to w następnych wyborach nie wystartuje…

Barbara DolniakNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE