#PolskaNowoczesna: Nowoczesna w Siedlcach o sądownictwie i „lex Szyszko”

O propozycjach PiS na zmiany w polskim sądownictwie i „Lex Szyszko”, które weszło w życie mówili  w poniedziałek na konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru i posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Ewa Lieder

Zamiast remontu, którego potrzebuje sądownictwo, obecna władza proponuje zmiany polegające na wyburzaniu fundamentów sędziowskiej niezawisłości. Polskie sądownictwo wymaga reform, z czego wszyscy zdajemy sobie sprawię i co przyznaje wielu sędziów. Jednak propozycje PiS-u sprowadzają się wyłącznie do ręcznego sterowania sądami przez polityków rządzącej formacji.

– Sądy powinno być pospieszne, skuteczne, ale nie mogą być posłuszne. Sądy powinny być sprawne, sprawiedliwe, ale nie mogą być pod dyktando PiS. Niestety mamy do czynienia z sytuacją, że prokuratura jest już pod Ziobrą i tak naprawdę chodzi im o to, żeby zastraszyć sądy. Jeżeli chodzi o drzewa, zwracam się do CBA o to, żeby sprawdziło, czy przypadkiem nie było konfliktu interesów w ramach zakupu uczynionych przez ministra Szyszkę. W zeznaniach majątkowych podkreśla, że nabył tereny, na których znajdują się również drzewa i chciałbym sprawdzić, czy przypadkiem nie jest tak, że ta zmiana miała na celu wzrost wartości terenów. Czy nie jest tak, że minister Szyszko przygotował ustawę dla siebie i dla niektórych swoich znajomych, aby wzbogacili się na tej ustawie – mówił w Siedlcach w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Nowoczesna od dawna proponuje natomiast rozwiązania, które przyspieszą rozstrzyganie spraw przed sądami.  – Muszą one być oparte m.in. na zmniejszeniu ilości spraw rozpatrywanych na rozprawach, np. dzięki wprowadzeniu darmowych mediacji. Muszą one być oparte również na odciążeniu sędziów, m.in. dzięki powołaniu dla każdego z sędziów asystenta, który odciąży go w biurokratycznych obowiązkach. – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Do sprawy masowej wycinki drzew, którą umożliwia „Lex Szyszko” odniosła się posłanka Ewa Lieder  – Wprowadzono ustawę pozwalającą na drastyczną wycinkę drzew. Sprawi to, że wielu lobbystów dorobi się milionów. Mamy tego świadomość, że poprzednia ustawa również nie była idealna, ale w tej chwili za dużo drzew idzie pod topór.

Posłanka zapowiedziała, że Nowoczesna rozpocznie konsultacje w celu stworzenia nowych przepisów dotyczących ochrony przyrody.