#PolskaNowoczesna: Nowoczesna w Siedlcach o sądownictwie i „lex Szyszko”

20/02/2017

O propozycjach PiS na zmiany w polskim sądownictwie i „Lex Szyszko”, które weszło w życie mówili  w poniedziałek na konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru i posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Ewa Lieder

Zamiast remontu, którego potrzebuje sądownictwo, obecna władza proponuje zmiany polegające na wyburzaniu fundamentów sędziowskiej niezawisłości. Polskie sądownictwo wymaga reform, z czego wszyscy zdajemy sobie sprawię i co przyznaje wielu sędziów. Jednak propozycje PiS-u sprowadzają się wyłącznie do ręcznego sterowania sądami przez polityków rządzącej formacji.

– Sądy powinno być pospieszne, skuteczne, ale nie mogą być posłuszne. Sądy powinny być sprawne, sprawiedliwe, ale nie mogą być pod dyktando PiS. Niestety mamy do czynienia z sytuacją, że prokuratura jest już pod Ziobrą i tak naprawdę chodzi im o to, żeby zastraszyć sądy. Jeżeli chodzi o drzewa, zwracam się do CBA o to, żeby sprawdziło, czy przypadkiem nie było konfliktu interesów w ramach zakupu uczynionych przez ministra Szyszkę. W zeznaniach majątkowych podkreśla, że nabył tereny, na których znajdują się również drzewa i chciałbym sprawdzić, czy przypadkiem nie jest tak, że ta zmiana miała na celu wzrost wartości terenów. Czy nie jest tak, że minister Szyszko przygotował ustawę dla siebie i dla niektórych swoich znajomych, aby wzbogacili się na tej ustawie – mówił w Siedlcach w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Nowoczesna od dawna proponuje natomiast rozwiązania, które przyspieszą rozstrzyganie spraw przed sądami.  – Muszą one być oparte m.in. na zmniejszeniu ilości spraw rozpatrywanych na rozprawach, np. dzięki wprowadzeniu darmowych mediacji. Muszą one być oparte również na odciążeniu sędziów, m.in. dzięki powołaniu dla każdego z sędziów asystenta, który odciąży go w biurokratycznych obowiązkach. – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Do sprawy masowej wycinki drzew, którą umożliwia „Lex Szyszko” odniosła się posłanka Ewa Lieder  – Wprowadzono ustawę pozwalającą na drastyczną wycinkę drzew. Sprawi to, że wielu lobbystów dorobi się milionów. Mamy tego świadomość, że poprzednia ustawa również nie była idealna, ale w tej chwili za dużo drzew idzie pod topór.

Posłanka zapowiedziała, że Nowoczesna rozpocznie konsultacje w celu stworzenia nowych przepisów dotyczących ochrony przyrody.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE