Adam Szłapka: Waszczykowski i Macierewicz powodują zapaść polskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa

W miniony weekend odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium, którą w Sejmie podsumował Sekretarz Generalny Nowoczesnej Adam Szłapka.

Z monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dla Polski płyną dwie ważne informacje: pierwsza – dobra na nas –  to deklaracja Mike’a Pence’a o podtrzymaniu integralności USA w ramach NATO, a druga to – niestety – rola Polski na tej konferencji. Podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Mike Pence miał spotkania dwustronne, a to, że nie doszło do spotkania z nikim z polskiej reprezentacji, świadczy o tym, że nie są poważnie traktowani na arenie międzynarodowej – mówił w poniedziałek w Sejmie Adam Szłapka.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej ocenił, że minister A. Macierewicz, włączając katastrofę smoleńską do agresji na Gruzję i Ukrainę, udowodnił, że nie czuje wagi wydarzeń w ramach stosunków międzynarodowych: Macierewicz, unieważniając ze względów politycznych przetarg na Caracale, odbiera Polsce możliwość na dodatkowe uzbrojenie. Od ogłoszenia przetargu do otrzymania zamówienia muszą minąć kolejne lata, w tym wypadku oznacza to, że będziemy praktycznie bezbronni w tym czasie.

Konferencja w Monachium pokazała również po raz kolejny, że nikt z kluczowych partnerów Polski na arenie międzynarodowej nie chce rozmawiać z Waszczykowskim. Najważniejsi politycy rozumieją, że Waszczykowski jest niepoważny.