Pomoc dla poszkodowanych tzw. ustawą dezubekizacyjną.

– Poseł Adam Szłapka ogłosił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że biura poselskie parlamentarzystów Nowoczesnej są przygotowane, żeby wspierać osoby poszkodowane przez niesprawiedliwą ustawę wprowadzającą odpowiedzialność zbiorową. Posłowie i pracownicy biur będą mieli przygotowane dokumenty, na podstawie których poszkodowani obywatele będą mogli odwołać się od niesłusznej decyzji. Posłowie będą też powiadamiać Ministra Błaszczaka o każdej takiej sytuacji.

Obecny na konferencji Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP Zdzisław Czarnecki tłumaczył, że jest to ustawa represyjna, ponieważ „uderza w zdecydowanej większości w tych którzy rzetelnie pracowali dla III RP. Ta ustawa nie dotyczy funkcjonariuszy UB, ale osób które w PRL wykonywały czynności techniczne, a w wolnej Polsce pracowali uczciwie dla bezpieczeństwa Polski.”

„Ta ustawa wspiera tych którzy byli naprawdę UB-ekami, tych, którzy nie przeszli weryfikacji w 1990 albo nawet do niej nie przystąpili, bo wiedzieli że decyzja będzie negatywna. Ci, którzy inwigilowali, prześladowali opozycje. Ich ustawa nie obejmie.” – dodał sekretarz generalny Nowoczesnej.

Niesprawiedliwa ustawa, na podstawie której obniżono renty i emerytury pracownikom mundurowym weszła w życie 1 października. Nowoczesna deklaruje, że po następnych wyborach będzie rozmawiać nad propozycją ustawy Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych lub inną propozycją, która będzie odwracała te niesprawiedliwe zapisy.