Ryszard Petru i poseł Piotr Misiło odwiedzili woj. zachodniopomorskie

27/07/2016

W poniedziałek i wtorek (25-26.07.) lider Nowoczesnej Ryszard Petru wraz z posłem Piotrem Misiło odwiedzili woj. zachodniopomorskie.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami na lotnisku Szczecin-Goleniów Ryszard Petru odniósł się do przygotowań do Światowych Dni Młodzieży oraz do spotkania ministra Antoniego Macierewicza z Powstańcami.

Pan minister Błaszczak po raz kolejny zrzuca winę za to, co się dzieje z atakami terrorystycznymi na dotychczasową politykę Francji czy Niemiec, zrzuca odpowiedzialność na multi-kulti. Ale ja mam inne pytanie do ministra Błaszczaka: jak działa system ostrzegania przed zagrożeniem terrorystycznym w Polsce. W Niemczech po zamachu w Monachium była informacja do 1,5 mln ludzi – co się dzieje, mapy, informacje. Chciałbym się dowiedzieć, jak działałby taki system w Polsce. Mam dość słuchania o tym, kto jest winny. Chciałbym wiedzieć nie tylko, czy policja jest gotowa, ale czy ludzie mają świadomość, jak reagować w takiej sytuacji. Nie chodzi o szkolenia BHP, tylko o to, jak ten system działa, co mamy w takiej sytuacji robić. To jest moje pytanie do ministra Błaszczaka przed ŚDM – powiedział Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej, komentując poniedziałkowe spotkanie ministra Macierewicza z uczestnikami Powstania Warszawskiego, zauważył: – Minister Macierewicz uzgodnił wspólne stanowisko z Powstańcami i całe szczęście. Pytanie tylko, po co była ta cała szopka, dlaczego doprowadzono do sytuacji, kiedy Powstańcy musieli być zdenerwowani… Dlaczego minister cynicznie chciał wykorzystać swoją polityczną grę? Uważam, że całe to zamieszanie było niepotrzebne. Ono tak naprawdę godzi w pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim. I lepiej, żeby tego nie było. Na miejscu pana ministra Macierewicza byłoby mi wstyd i przeprosiłbym Polaków za to.

Wieczorem Ryszard Petru i Piotr Misiło spotkali się z mieszkańcami i turystami na plaży przy nowej promenadzie w Świnoujściu.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Świnoujściu lider Nowoczesnej Ryszard Petru po raz kolejny zwrócił się do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z pytaniem o zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. Wraz z posłem Piotrem Misiło zapewniali również o poparciu Nowoczesnej dla budowy stałej przeprawy pod rzeką Świną.

Rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży, a do Polski przyjechało mnóstwo ludzi z różnych części świata. To taki moment, gdy powinniśmy być otwarci na różnego rodzaju kultury. To ważny moment dla całej naszej społeczności, gdy powinniśmy skorzystać z obecności papieża Franciszka i być tolerancyjnym dla innych. Apeluję do rządzących, aby odpowiednio reagowali. Wierzę głęboko, że w przyszłości nadal będziemy narodem tolerancyjnym – mówił Ryszard Petru. – Mam nadzieję, że ŚDM będą przebiegały spokojnie. Zaniepokoiła mnie wypowiedź minister Beaty Kempy, która powiedziała, że ma pakt z Janem Pawłem II i właśnie dlatego będzie bezpiecznie. Akurat w kwestii bezpieczeństwa wolałbym, by bezpieczeństwo było zapewnione nie paktami ze świętymi, ale realnymi procedurami. Widziałem wypowiedź pana ministra Błaszczaka i powtarzam: chciałbym wiedzieć, jak działa system powiadomień w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

Poseł Piotr Misiło zwrócił uwagę na problem przeprawy przez rzekę Świnę: – Już tyle lat minęło, a my nadal do Świnoujścia pływamy promem. Bardzo bym chciał, że gdy za dwadzieścia pięć lat będę chciał tu przyjechać, to uda się to tunelem, a nie promem. To się wydaje banalne, ale jest absolutnie priorytetowe razem z S3. Jeśli PiS zechce zmienić budżet i zainwestować tu pieniądze – na pewno to poprzemy wraz z całą Nowoczesną.

Jak dodał Ryszard Petru: – Dobra infrastruktura to kwestia cywilizacyjna i kwestia poprawy jakości życia. Trzeba się łączyć drogami, mostem albo tunelem.

Po konferencji lider Nowoczesnej razem z posłem Piotrem Misiło spotkali się z mieszkańcami i turystami na plaży w Międzyzdrojach.

Przeczytaj relacje lokalnych mediów  >> świnoujskie.info, gs24.pl, ikamien.plNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE