Ryszard Petru na kongresie ALDE: Gdyby wybory były dzisiaj, moglibyśmy wygrać

02/12/2016

– Pierwsze były Węgry, później była Polska. Później Brexit. To było dla nas duże zaskoczenie. A teraz mamy Trumpa. Ale paradoksalnie, im więcej populizmu w Europie na świecie, tym bardziej będą potrzebne takie partie jak nasza. Jeśli będziemy konsekwentni z swoim przekazem: że potrzebujemy Europy, że potrzebujemy być racjonalni, że potrzebujemy handlu, to jestem pewien, że dokonamy zmiany.  – powiedział w piątek Ryszard Petru lider Nowoczesnej na ceremonii otwarcia 37-ego Kongresu ALDE, który do soboty odbywa się w Warszawie.

Trzydniowa dyskusja na kongresie Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), która w tym roku odbywa się w Polsce dotyczy przyszłości Europy, przyszłości partii o organizacji liberalnych. Znamienne, że wydarzenie dzieje się w momencie, gdy  na posiedzeniu Sejmu PiS deklaruje, że chce ograniczyć prawo do demonstracji w Polsce. A tych w ciągu mijającego roku było wiele:  przeciwko łamaniu Konstytucji przez PiS, proeuropejska, a ostatnio Czarny Protest. – Nie chcemy łamać prawa, podczas kiedy oni łamią prawo. Chcielibyśmy stawić czoła zmianom przed wyborami parlamentarnymi. I nie chcemy podążać drogą Węgier. – powiedział lider Nowoczesnej w przemówieniu na kongresie ALDE.   PIS  ma 30%. My 20%. I gdyby wybory były dzisiaj, moglibyśmy wygrać. – podsumował Ryszard Petru.

Na konferencji prasowej w ramach kongresu byli Ryszard Petru lider Nowoczesnej Hans van Baalen  przewodniczący Partii ALDE, Guy Verhofstadt  lider Grupy ALDE w PE, Cecilia Malmström, Europejski Komisarz ds. Handlu, Margrethe Vestager, Europejski Komisarz ds. Konkurencji, Andrej Babiš, wicepremier Czech i Willie Rennie lider szkockiej Partii Liberalnych Demokratów.

Hans van Baalen podkreślił, że Europa potrzebuje Polski otwartej na Europę – Jesteśmy tu po to, by wspierać wszystkich, którzy w Polsce walczą o wolność. A z pewnością Nowoczesna i jej przewodniczący Ryszard Petru walczą o otwartą, demokratyczną Polskę.  Guy Verhofstadt lider Grupy ALDE w Parlamencie Europejskim zaznaczył, że partie liberalne i reformatorskie wspierają Polskę, by ta pozostała otwarta, proeuropejska i dostatnia.

A w trzecim, finalnym dniu kongresu ALDE w Warszawie w sobotę ważnym punktem będzie debata Reshaping Europe with Courage – The Liberal Vision for the Future of Europe, w której udział również weźmie przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

Szczegóły, tak jak np.: nazwiska wszystkich mówców dostępne pod linkiem z programem: http://www.aldeparty.eu/en/programme-1 a wszystkie wydarzenia można śledzić w mediach, w tym również w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ALDECongress.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE