Ryszard Petru na kongresie ALDE: Gdyby wybory były dzisiaj, moglibyśmy wygrać

– Pierwsze były Węgry, później była Polska. Później Brexit. To było dla nas duże zaskoczenie. A teraz mamy Trumpa. Ale paradoksalnie, im więcej populizmu w Europie na świecie, tym bardziej będą potrzebne takie partie jak nasza. Jeśli będziemy konsekwentni z swoim przekazem: że potrzebujemy Europy, że potrzebujemy być racjonalni, że potrzebujemy handlu, to jestem pewien, że dokonamy zmiany.  – powiedział w piątek Ryszard Petru lider Nowoczesnej na ceremonii otwarcia 37-ego Kongresu ALDE, który do soboty odbywa się w Warszawie.

Trzydniowa dyskusja na kongresie Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), która w tym roku odbywa się w Polsce dotyczy przyszłości Europy, przyszłości partii o organizacji liberalnych. Znamienne, że wydarzenie dzieje się w momencie, gdy  na posiedzeniu Sejmu PiS deklaruje, że chce ograniczyć prawo do demonstracji w Polsce. A tych w ciągu mijającego roku było wiele:  przeciwko łamaniu Konstytucji przez PiS, proeuropejska, a ostatnio Czarny Protest. – Nie chcemy łamać prawa, podczas kiedy oni łamią prawo. Chcielibyśmy stawić czoła zmianom przed wyborami parlamentarnymi. I nie chcemy podążać drogą Węgier. – powiedział lider Nowoczesnej w przemówieniu na kongresie ALDE.   PIS  ma 30%. My 20%. I gdyby wybory były dzisiaj, moglibyśmy wygrać. – podsumował Ryszard Petru.

Na konferencji prasowej w ramach kongresu byli Ryszard Petru lider Nowoczesnej Hans van Baalen  przewodniczący Partii ALDE, Guy Verhofstadt  lider Grupy ALDE w PE, Cecilia Malmström, Europejski Komisarz ds. Handlu, Margrethe Vestager, Europejski Komisarz ds. Konkurencji, Andrej Babiš, wicepremier Czech i Willie Rennie lider szkockiej Partii Liberalnych Demokratów.

Hans van Baalen podkreślił, że Europa potrzebuje Polski otwartej na Europę – Jesteśmy tu po to, by wspierać wszystkich, którzy w Polsce walczą o wolność. A z pewnością Nowoczesna i jej przewodniczący Ryszard Petru walczą o otwartą, demokratyczną Polskę.  Guy Verhofstadt lider Grupy ALDE w Parlamencie Europejskim zaznaczył, że partie liberalne i reformatorskie wspierają Polskę, by ta pozostała otwarta, proeuropejska i dostatnia.

A w trzecim, finalnym dniu kongresu ALDE w Warszawie w sobotę ważnym punktem będzie debata Reshaping Europe with Courage – The Liberal Vision for the Future of Europe, w której udział również weźmie przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

Szczegóły, tak jak np.: nazwiska wszystkich mówców dostępne pod linkiem z programem: http://www.aldeparty.eu/en/programme-1 a wszystkie wydarzenia można śledzić w mediach, w tym również w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ALDECongress.