Ryszard Petru: Prezes PiS odkrył pucz kanapkowy, mam nadzieję, że 2017 rok nie będzie tak smutny jak 2016

27/12/2016

– Jarosław Kaczyński pokazuje, że idzie w zaparte, nie przyznaje się do błędu. Jeśli kryterium puczu było to, kto zamówił kanapki to pamiętajmy, że zamówił je Marszałek Kuchciński – skomentował na konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Petru.

Przewodniczący Nowoczesnej zwołał na 28 grudnia Zarząd partii, żeby przeanalizować aktualną sytuację kryzysu państwa i przygotować scenariusze działań po 11 stycznia. Według Petru to nie do zaakceptowania, by obrady Sejmu przenieść do Sali Kolumnowej. Będzie to oznaczać osłabienie państwa i przyznanie się do tego, że nie jest ono w stanie funkcjonować w normalny sposób.

Jeśli okaże się, że do 11 stycznia PiS nie okaże jakiejkolwiek woli, by rozwiązać kryzys państwa, to Nowoczesna zaapeluje do Polaków, by tłumnie zebrali pod Sejmem 11 stycznia.

– Jeśli obecna sytuacja będzie trwać nadal, nasz kraj będzie się staczał. Tego typu wypowiedzi posła Kaczyńskiego nie sprzyjają szukaniu porozumienia. Jeśli dalej będzie trwał w tym, że nie warto rozmawiać i będzie kłamał, to konieczne będą kolejne kroki – mówił Petru.  

PiS szuka konfrontacji. Należy podkreślić, że opozycja jest na sali plenarnej po to, by pokazać, że posiedzenie Sejmu nie zostało zakończone. Nie szukamy eskalacji konfliktu – apelujemy do PiS, żeby się wycofał, żeby była możliwość normalnej debaty i legalnego przegłosowania budżetu.

Nie możemy pozwolić na to, by były 2 sejmy w jednym obiekcie. Marszałek Kuchciński uciekł 16 grudnia do innej sali – to przejaw jego słabości. Legalność budżetu można sprawdzić w TK. Ale wiem, że on jest teraz zablokowany – podsumował konferencję Ryszard Petru.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE