Trzeba wyjaśnić niejasne kontakty szefów MON z rosyjskimi służbami

Klub Poselski Nowoczesnej złożył do Marszałka Sejmu wniosek o przedstawienie przez ministra Macierewicza informacji na temat niewyjaśnionych kontaktów wiceministra Bartosza Kownackiego z osobami podejrzanymi o szpiegostwo na rzecz Rosji. – Oczekujemy od pani premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego zdymisjonowania wiceministra Bartosza Kownackiego do czasu wyjaśnienia jego niejasnych związków ze służbami rosyjskimi – mówili w Sejmie (12.07) posłowie Jerzy Meysztowicz i Adam Szłapka.

Informacje o niejasnych kontaktach szefów MON są podawane przez poważne media w Europie. W dojrzałych demokracjach już samo podejrzenie dotyczące niejasnych kontaktów polityka – zwłaszcza zajmującego ważne stanowisko państwowe – powoduje, że taki polityk podaje się do dymisji. Tak było na przykład w przypadku śp. premiera Józefa Oleksego.

 – Pani Premier nie powinna czekać i od razu spytać posła Jarosława Kaczyńskiego czy pozwoli na natychmiastowe odwołanie zarówno Ministra Macierewicza jak i Wiceministra Kownackiego – powiedział poseł Meysztowicz i pytał: – jak w takich okolicznościach możemy liczyć na zaufanie ze strony naszych sojuszników z NATO?

Według posła Adama Szłapki, coraz więcej wiemy o dziwnych powiązaniach ministra Macierewicza z osobami podejrzewanymi z rosyjskimi służbami albo z rosyjskim światem przestępczym. Prawa ręka Antoniego Macierewicza wiceminister Kownacki jest powiązany bezpośrednio z ludźmi, którzy są już zatrzymani przez ABW. – To są podejrzenia, które powinny dawać wiele do myślenia zarówno  Premier Beacie Szydło jak i Jarosławowi Kaczyńskiemu – mówił Poseł Szłapka. – Premier Szydło powinna sama rozważyć dymisje mając w otoczeniu takich ludzi.