TVP finansowało kampanię PiS-u? Zawiadamiamy prokuraturę!

TVP finansowało kampanię PiS-u? Zawiadamiamy prokuraturę!

Niniejszym zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym finansowaniu kampanii wyborczej, konkretnie na nieodpłatnym świadczeniu usług reklamowych na rzecz KW Prawo i Sprawiedliwość przez Telewizję Polską S.A – napisał przewodniczący Adam Szłapka na swoim Facebooku, publikując treść zawiadomienia, które złożyliśmy do prokuratury.

Szłapka w dokumencie skierowanym do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście powołał się na raport Misji Obserwacyjnej wyborów parlamentarnych w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w którym wskazano na stronniczość mediów publicznych. Cytuje także opinię Towarzystwa Dziennikarskiego, które uznało „Wiadomości” TVP 1 za najbardziej stronniczy serwis informacyjny.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych i z kodeksem wyborczym TVP nie może wspierać żadnej partii politycznej, ani finansowo, ani na przykład udzielając jej więcej czasu antenowego czy też przygotowując pochlebne dla niej materiały. Pieniądze na wsparcie partii politycznych mogą pochodzić albo z budżetu – albo od osób fizycznych. Żadne osoby prawne tego nie mogą robić. A zgodnie z kodeksem wyborczym nikt, poza zarejestrowanymi komitetami wyborczymi, nie może prowadzić agitacji na rzecz konkretnego ugrupowania.