Unijne sankcje dla Polski? Mirosław Suchoń: Apelujemy do PiS o opamiętanie się

– Mamy kolejnego ważnego europejskiego polityka, który mówi o sankcjach dla Polski. Apelujemy do PiS o opamiętanie się w kwestiach sądownictwa, mediów czy Puszczy Białowieskiej. Niszczenie tych i innych elementów naszego państwa jest niczym innym, jak łamaniem reguł obowiązujących w UE. Sankcje nie uderzą w Prawo i Sprawiedliwość, tylko w miliony zwykłych Polaków. – powiedział w czwartek w Sejmie poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.

Poseł M. Suchoń zwrócił także uwagę na to, że od lipca 2016 Polska nie ma we Francji swojego ambasadora – Nie wiem dlaczego nie wykorzystujemy podstawowych narzędzi dyplomatycznych. To oczywiście szkodzi Polsce. Żądamy od PiS natychmiastowego zaprzestania łamania  zasad demokratycznego państwa prawa i powołania ambasadora RP w Paryżu.

Podczas wizyty w Brukseli przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru rozmawiał o Polsce z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Przekonywał, że sankcje dla naszego kraju to zły pomysł. Jednak wypowiedź Emmanuela Macrona, prawdopodobnie przyszłego prezydenta Francji, świadczy o tym, że Europa uważnie obserwuje sytuację w Polsce.

Przypomnijmy, że Emmanuel Macron, najpoważniejszy kandydat na prezydenta Francji, powiedział magazynowi „Voix du Nord” : „W ciągu trzech miesięcy po wybraniu mnie (na prezydenta) podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski. (…) Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych, który narusza wszystkie zasady Unii.”