#PresjaMaSens! PiS wycofuje się z siłowego powiększania Warszawy

28/04/2017

– Presja ma sens! Presja obywateli, organizacji pozarządowych, samorządowców, polityków.  – powiedział w Sejmie Paweł Rabiej, komentując decyzje PiS o wycofaniu z Sejmu projektu ustawy o metropolii warszawskiej zakładającej włączenie w granice wielu stolicy podwarszawskich gmin. – Wszystkie tego typu zmiany bezwzględnie muszą być konsultowane z mieszkańcami. – dodał. Przypomniał, że dwa miesiące temu Nowoczesna przeprowadziła badania, z których wynika, że 90 procent mieszkańców podwarszawskich gmin nie chce  przyłączenia ich miast i wsi do Warszawy.

 – Myśleliśmy, że te wyniki są nieco zawyżone, ale referendum w Legionowie pokazało, że rzeczywiście emocja mieszkańców jest taka, że nie chcą być na siłę włączeni do Warszawy. To wielkie zwycięstwo samorządności i zasady nic o nas bez nas – ocenił Paweł Rabiej. Członek zarządu Nowoczesnej zaapelował, by mieszkańcy nie ustawali w swojej aktywności, dalej broni podmiotowości swoich małych ojczyzn i przypominali PiS, że chaotycznych, siłowych i podyktowanych wyłącznie politycznymi kalkulacjami zmian nie chcą. W czerwcu, po zakończeniu konsultacji z mieszkańcami Warszawy i podwarszawskich gmin, Nowoczesna zaprezentuje własny projekt ustaw metropolitalnej i warszawskiej.

Marcin Podsędek z Nowoczesnej zwrócił uwagę na to, że wycofanie przez PiS tego konkretnego projektu ustawy nie zamyka tematu – W ponad dziesięciu gminach podwarszawskich zaplanowane są referenda lokalne w sprawie przyłączenia ich do Warszawy. Mimo dzisiejszej decyzji PiS powinny się odbyć, a mieszkańcy powinni na nie pójść. Pamiętajmy o wymogu frekwencji, by referendum było ważne. Może być tak, że PiS taktycznie wycofuje dziś swój projekt, chce zadziałać niekorzystnie na frekwencję, a w czerwcu zostanie zgłoszony inny, zmieniony nieco projekt podobnej ustawy. Dlatego te lokalne referenda są tak bardzo ważne i dlatego należy do nich pójść. Mam nadzieję, że ich wyniki będą takie same jak wynik marcowego referendum w Legionowie.  – wyjaśnił Marcin Podsędek.

Natomiast poseł Mirosław Suchoń przypomniał, że Nowoczesna zgłosiła swój projekt dotyczący metropolii poznańskiej i aktywnie brała udział w pracach nad ustawą o metropolii śląskiej. Podkreślił, że wszelkie tego rodzaju zmiany nie mogą być wprowadzane bez udziału mieszkańców danych obszarów. – Ich głos jest kluczowy. Bo przecież rozwiązania dotyczące czy to finansowania, czy transportu, czy zarządzania przestrzenią dotyczą społeczności lokalnej. Ponadto nie od dziś wiadomo, że bardziej sprawie i gospodarnie pieniądze wydaje samorząd niż władza centralna – powiedział Suchoń.

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE