– Zasady finansowania szkolnictwa wyższego oraz autonomia szkół wyższych to główne obszary dyskusji, przeprowadzonej dzisiaj, kolejnej debacie „Lepsza Polska”, zorganizowanej przez posłów Nowoczesnej. – Nie widzimy systemowych rozwiązań w propozycjach zgłaszanych przez ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcą wydać kilka miliardów złotych, ale nawet te 2-3 mld zł. jeśli będą źle wydane nie wpłyną na zmianę szkolnictwa wyższego – mówiła w sejmie podczas debaty posłanka Joanna Schmidt. – W propozycjach rządu brakuje też mechanizmu wspomagającego uczelnie niepubliczne. Rząd nie ma propozycji dla tego środowiska akademickiego.
W spotkaniu prócz polityków Nowoczesnej uczestniczyli też eksperci, przedstawiciele środowisk szkół wyższych m.in. prof. Tadeusz Gadacz, prof. Jacek Wachowski, prof. Piotr Kleczkowski oraz przedstawiciel rządu, podsekretarz stanu w MNiSW prof. Łukasz Szumowski.
Uczestnicy debaty krytycznie ocenili plany ministra nauki Jarosława Gowin, które zmierzają do ograniczania autonomii szkół wyższych. – Są trzy obszary obrony demokracji: niepodległa prasa, niezawisłe sądy i autonomiczne uczelni – mówił prof. Tadeusz Gadacz. – W perspektywie tego, co mówił ostatnio prezes Kaczyński obawiamy się, że nowe rozwiązania mogą służyć ustawiania władz uczelni, które pomogą realizować program polityczny partii rządowej.
Według prof. Jacka Wachowskiego w środowisku akademickim odczuwa się realne zagrożenie wynikające z zapowiadanych przez rząd zmian w systemie szkolnictwa wyższego. – Dyskusja to taka forma, w której jedna strona przedstawia racje, a druga nie jest na nie głucha. Tymczasem obecnie mamy wrażenie że jest to gra do jednej bramki – powiedział prof. Wachowski. – Ministerstwo nauki proponuje projekty, które środowisko akademickie nie akceptuje. Podejście ministerstwa jest obecnie zbyt mało nowoczesne.