Nowoczesna proponuje szybszy zwrot podatku PIT – zamiast 90, 30 dni

Nowoczesna złożyła  do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym urzędy skarbowe mają obowiązek zwrotu podatnikom podatku PIT w ciągu 30 dni, a nie jak obecnie w ciągu aż 90 dni. Wprowadzenie zaproponowanego przez Nowoczesną przepisy spowodują, że podatnicy dużo wcześniej otrzymają zwrot swoich pieniędzy.

Najczęściej dopiero w lipcu podatnicy otrzymują zwrot podatku dochodowego. To trzy miesiące od ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej. – Tak długi okres zwrotu uzasadniony był kilka, kilkanaście lat temu, gdy urzędy skarbowe nie dysponowały nowoczesnymi technologiami, komputerami, systemami informatycznymi – mówiła w Sejmie (4.07) poseł Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. – Teraz na zwrot podatków podatnicy nie powinni czekać dłużej niż 30 dni.

Obecnie coraz więcej podatników rozlicza się elektronicznie za pośrednictwem Internetu, co w zasadniczy sposób ułatwia przyspiesza pracę urzędników skarbowych. W 2015 r. z elektronicznych rozliczeń skorzystało już 30% podatników, a liczba ta rośnie w roku na rok.  Dlatego Nowoczesna złożyła dzisiaj do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym urzędy skarbowe mają obowiązek zwrotu podatku PIT w ciągu 30 dni.

Podczas wtorkowej konferencji poseł Mirosław Suchoń odniósł się również do informacji o przyśpieszeniu prac nad  projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Poseł Suchoń przypomniał, że Nowoczesna jest przeciw tego typu ograniczeniom. – Uważamy, że może to zaszkodzić polskiej gospodarce. Na tej zmianie ucierpią najbardziej małe średnie firmy – mówił Poseł Nowoczesnej.