Nowoczesna proponuje szybszy zwrot podatku PIT – zamiast 90, 30 dni

04/07/2017

Nowoczesna złożyła  do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym urzędy skarbowe mają obowiązek zwrotu podatnikom podatku PIT w ciągu 30 dni, a nie jak obecnie w ciągu aż 90 dni. Wprowadzenie zaproponowanego przez Nowoczesną przepisy spowodują, że podatnicy dużo wcześniej otrzymają zwrot swoich pieniędzy.

Najczęściej dopiero w lipcu podatnicy otrzymują zwrot podatku dochodowego. To trzy miesiące od ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej. – Tak długi okres zwrotu uzasadniony był kilka, kilkanaście lat temu, gdy urzędy skarbowe nie dysponowały nowoczesnymi technologiami, komputerami, systemami informatycznymi – mówiła w Sejmie (4.07) poseł Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. – Teraz na zwrot podatków podatnicy nie powinni czekać dłużej niż 30 dni.

Obecnie coraz więcej podatników rozlicza się elektronicznie za pośrednictwem Internetu, co w zasadniczy sposób ułatwia przyspiesza pracę urzędników skarbowych. W 2015 r. z elektronicznych rozliczeń skorzystało już 30% podatników, a liczba ta rośnie w roku na rok.  Dlatego Nowoczesna złożyła dzisiaj do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym urzędy skarbowe mają obowiązek zwrotu podatku PIT w ciągu 30 dni.

Podczas wtorkowej konferencji poseł Mirosław Suchoń odniósł się również do informacji o przyśpieszeniu prac nad  projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Poseł Suchoń przypomniał, że Nowoczesna jest przeciw tego typu ograniczeniom. – Uważamy, że może to zaszkodzić polskiej gospodarce. Na tej zmianie ucierpią najbardziej małe średnie firmy – mówił Poseł Nowoczesnej.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE