WYZWANIA XXI WIEKU DLA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO – Debata Nowoczesnej Lepsza Polska

03/07/2017

– Zasady finansowania szkolnictwa wyższego oraz autonomia szkół wyższych to główne obszary dyskusji, przeprowadzonej dzisiaj, kolejnej debacie „Lepsza Polska”, zorganizowanej przez posłów Nowoczesnej. – Nie widzimy systemowych rozwiązań w propozycjach zgłaszanych przez ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcą wydać kilka miliardów złotych, ale nawet te 2-3 mld zł. jeśli będą źle wydane nie wpłyną na zmianę szkolnictwa wyższego – mówiła w sejmie podczas debaty posłanka Joanna Schmidt. – W propozycjach rządu brakuje też mechanizmu wspomagającego uczelnie niepubliczne. Rząd nie ma propozycji dla tego środowiska akademickiego.

W spotkaniu prócz polityków Nowoczesnej uczestniczyli też eksperci, przedstawiciele środowisk szkół wyższych m.in. prof. Tadeusz Gadacz, prof. Jacek Wachowski, prof. Piotr Kleczkowski oraz przedstawiciel rządu, podsekretarz stanu w MNiSW prof. Łukasz Szumowski.

Uczestnicy debaty krytycznie ocenili plany ministra nauki Jarosława Gowin, które zmierzają do ograniczania autonomii szkół wyższych. – Są trzy obszary obrony demokracji: niepodległa prasa, niezawisłe sądy i autonomiczne uczelni – mówił prof. Tadeusz Gadacz. – W perspektywie tego, co mówił ostatnio prezes Kaczyński obawiamy się, że nowe rozwiązania mogą służyć ustawiania władz uczelni, które pomogą realizować program polityczny partii rządowej.

Według prof. Jacka Wachowskiego w środowisku akademickim odczuwa się realne zagrożenie wynikające z zapowiadanych przez rząd zmian w systemie szkolnictwa wyższego. – Dyskusja to taka forma, w której jedna strona przedstawia racje, a druga nie jest na nie głucha. Tymczasem obecnie mamy wrażenie że jest to gra do jednej bramki – powiedział prof. Wachowski. – Ministerstwo nauki proponuje projekty, które środowisko akademickie nie akceptuje. Podejście ministerstwa jest obecnie zbyt mało nowoczesne.



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE