Zaniechania PiS ws. ochrony ludności przed zagrożeniami

17/08/2017

W środę, 17 sierpnia 2017 roku w Sejmie miała miejsce konferencja prasowa posłów Pauliny Hennig-Kloskiej oraz Jerzego Meysztowicza. Konferencja była głównie poświęcona zaniechaniem ze strony Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ochrony ludności przed zagrożeniami oraz kuriozalne słowa Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza do żołnierzy w Rytlu w województwie pomorskim.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz wyraził zaniepokojenie, że dopiero po 3 dniach politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli reagować na to co się stało. Zwrócił ponadto uwagę, iż już we wrześniu 2016 roku został przygotowany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt ten został poprawiony i pojawił się ponownie w grudniu 2016 r. Ustawa ta koordynuje pracę wszystkich służb, które mogą uruchomić procedury aby ostrzegać ludność. Poseł Meysztowicz podkreślił, że prace nad tym projektem ustały. – Odpowiedzialny za pracę nad tym projektem jest wiceminister Zieliński i to jego należy pytać dlaczego ustawa nie weszła w życie. Wiceminister woli się zajmować obcinaniem emerytur byłym funkcjonariuszom zamiast zadbać o bezpieczeństwo społeczeństwa.

Poseł Meysztowicz słowa ministra Macierewicza, w których przestrzega żołnierzy, że nie powinni ryzykować są skandaliczne i niezrozumiałe.

– Wydarzenia z jakimi mieliśmy do czynienia pokazują, że państwo pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest państwem teoretycznym. Na miejscu egzamin zdało przede wszystkim społeczeństwo obywatelskie. To co nie zdało egzaminu, to organizacja państwa. – powiedziała na konferencji posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska odnosząc się do niedawnych wydarzeń, które miały miejsce między innymi na Pomorzu. Ponadto dodała, iż jednostki bojowe zgłaszały gotowość do wyjazdu już w sobotę, ale minister Macierewicz do dziś nie odpowiedział, dlaczego rozkazy wyjazdu i pomocy na miejscu zostały wydane dopiero po 3 dniach.

Zdaniem rzecznik prasowej Nowoczesnej członkowie rządu, m. in. minister Błaszczak powinni przestać uprawiać politykę lansując się przed kamerami a zabrali za lepszą koordynację działań tam, gdzie są one potrzebne. Posłanka przypomniała również o akcji jaką rozpoczęła Nowoczesna odnośnie przygotowywania wyprawek szkolnych dla dzieci z obszarów najbardziej dotkniętych nawałnicą.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE