Zaniechania PiS ws. ochrony ludności przed zagrożeniami

W środę, 17 sierpnia 2017 roku w Sejmie miała miejsce konferencja prasowa posłów Pauliny Hennig-Kloskiej oraz Jerzego Meysztowicza. Konferencja była głównie poświęcona zaniechaniem ze strony Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ochrony ludności przed zagrożeniami oraz kuriozalne słowa Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza do żołnierzy w Rytlu w województwie pomorskim.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz wyraził zaniepokojenie, że dopiero po 3 dniach politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli reagować na to co się stało. Zwrócił ponadto uwagę, iż już we wrześniu 2016 roku został przygotowany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt ten został poprawiony i pojawił się ponownie w grudniu 2016 r. Ustawa ta koordynuje pracę wszystkich służb, które mogą uruchomić procedury aby ostrzegać ludność. Poseł Meysztowicz podkreślił, że prace nad tym projektem ustały. – Odpowiedzialny za pracę nad tym projektem jest wiceminister Zieliński i to jego należy pytać dlaczego ustawa nie weszła w życie. Wiceminister woli się zajmować obcinaniem emerytur byłym funkcjonariuszom zamiast zadbać o bezpieczeństwo społeczeństwa.

Poseł Meysztowicz słowa ministra Macierewicza, w których przestrzega żołnierzy, że nie powinni ryzykować są skandaliczne i niezrozumiałe.

– Wydarzenia z jakimi mieliśmy do czynienia pokazują, że państwo pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest państwem teoretycznym. Na miejscu egzamin zdało przede wszystkim społeczeństwo obywatelskie. To co nie zdało egzaminu, to organizacja państwa. – powiedziała na konferencji posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska odnosząc się do niedawnych wydarzeń, które miały miejsce między innymi na Pomorzu. Ponadto dodała, iż jednostki bojowe zgłaszały gotowość do wyjazdu już w sobotę, ale minister Macierewicz do dziś nie odpowiedział, dlaczego rozkazy wyjazdu i pomocy na miejscu zostały wydane dopiero po 3 dniach.

Zdaniem rzecznik prasowej Nowoczesnej członkowie rządu, m. in. minister Błaszczak powinni przestać uprawiać politykę lansując się przed kamerami a zabrali za lepszą koordynację działań tam, gdzie są one potrzebne. Posłanka przypomniała również o akcji jaką rozpoczęła Nowoczesna odnośnie przygotowywania wyprawek szkolnych dla dzieci z obszarów najbardziej dotkniętych nawałnicą.