Nowoczesna zawiadamia CBA i NIK w związku z aferą koorupcyjną w KNF.

14/11/2018

Nowoczesna składa wnioski o kontrolę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Najwyższej Izby Kontroli w związku z doniesieniami o korupcyjnej propozycji, jaką Leszkowi Czarneckiemu, biznesmenowi i głównemu akcjonariuszowi dużych banków Getin i Idea, miał złożyć Marek Chrzanowski – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Z taśm z rozmowy między Leszkiem Czarneckim, biznesmenem, a szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim wyłania się obraz państwa korupcyjno-opresyjnego – komentuje przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer – Apelujemy do przewodniczącego Chrzanowskiego o natychmiastową rezygnację z funkcji przewodniczącego KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Od jej decyzji i działań zależy los pieniędzy większości Polek i Polaków. Przewodniczącego KNF powołuje premier. Chrzanowski stanowisko zajmuje od 2016 r., na 5-letnią kadencję nominowała go Beata Szydło.

Informację o nagranej przez biznesmena rozmowie, w której padła korupcyjna propozycja, opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Z nagrań wynika, że 28 marca 2018 r. szef KNF Marek Chrzanowski zażądał od Leszka Czarneckiego korzyści majątkowej dla radcy Grzegorza Kowalczyka z wygórowanym wynagrodzeniem w kwocie równej 1% wartości Getin – czyli nawet 40 mln złotych. Od tego Marek Chrzanowski uzależnił zatwierdzenie procesu restrukturyzacji banku Czarneckiego i przychylną postawę KNF wobec niego.

W sprawie pojawia się dodatkowy wątek działalności Zdzisława Sokala, członka KNF nominowanego przez prezydenta Dudę. Według słów Chrzanowskiego chce on doprowadzić Getin Bank do upadłości, a następnie przejęcia go przez któryś z państwowych banków za minimalną wartość. Sam przewodniczący KNF w nagranej rozmowie potwierdził, że jest to działanie sprzeczne z prawem.

Dotychczas tylko bolszewicy i ich następcy próbowali na siłę nacjonalizować majątek prywatny. Niestety, zgodnie ze słowami szefa KNF, „Zdzisław ma plan”. I tego planu może obawiać się każdy przedsiębiorca w Polsce – podkreśliła Katarzyna Lubnauer.

Nowoczesna zaapelowała do wszystkich instytucji państwa o energiczne działanie w celu wyjaśnienia tej sprawy. W szczególności, złożyła wnioski o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

– Niedopuszczalna jest sytuacja, w której urzędnik publiczny widzi działania niezgodne z prawem i nie reaguje. Niedopuszczana jest sytuacja, w której urzędnik publiczny oferuje rozwiązanie problemów za pieniądze – podsumowuje sekretarz generalny Nowoczesnej, Adam Szłapka – CBA i NIK muszą dokładnie zbadać i wyjaśnić sprawę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią wniosków do NIK i CBA
wniosek do NIK
wniosek do CBANOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE