4 pytania Nowoczesnej do Mariusza Błaszczaka

14/06/2017

– Wczoraj dowiedzieliśmy się o kolejnej tragedii na komisariacie policji. Prasa podała, że zginął kolejny człowiek. Na komisariacie policji w Częstochowie zmarł obywatel Austrii. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Adam Szłapka. Nowoczesna wysłała do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka 4 pytania związane z chaosem w polskiej Policji.

W związku z chaosem w polskiej policji Nowoczesna publicznie zadała ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi cztery pytania.

  1. Jaka była przyczyna śmierci obywatela Austrii na komisariacie w Częstochowie?
  2. Czy Pana podwładny, wiceminister Zieliński, sprawuje faktyczną kontrolę nad Komendą Główną Policji?  
  3. Kiedy i jakie zmiany w nadzorze nad Policją zamierza Pan zaproponować, żeby ludzie nie czuli zagrożenia za strony policjantów?
  4. Kiedy dowiemy się co, po ujawnieniu informacji o torturowaniu Igora Stachowiaka, minister Beata Kempa robiła na komendzie w Oleśnicy?

– Na odpowiedzi na te pytania czekają Polacy, którzy nie czują się bezpiecznie. Doniesienia prasy o wydarzeniach o śmierci Austriaka na komendzie w Częstochowie. Mogło tam dojść do kolejnego popełnienia przestępstwa polegającego na nieudzieleniu pomocy osobie, która będąc na komendzie tej pomocy potrzebowała. Ponadto wydaje się nam, że pan wiceminister Zieliński nie panuje nad tym, co powinien nadzorować, nad Policją. Ciągle czegoś nie wie, ciągle jest czymś zaskakiwany, ciągle dowiaduje się o czymś z mediów. Mamy poważne wątpliwości czy minister Zieliński sprawuje faktyczną kontrolę nad Policją. W związku z tym wszystkim pytamy ministra Błaszczaka. Co zamierza zrobić PiS, by obywatele nie bali się policjantów na komisariatach? – pytała posłanka Paulina Hennig-Kloska.

– To, co stało się w polskiej policji po objęciu MSWiA przez Mariusza Błaszczaka to bardzo zła, dramatyczna zmiana. Tak trudnej sytuacji, jaka jest teraz w Policji nie było od 27 lat. To wynika z nieudolności Mariusza Błaszczaka. Świadczą o niej ciągłe zmiany na stanowisku komendanta głównego policji podczas, gdy służby – by mógłby dobrze funkcjonować – potrzebują stabilności. Tymczasem minister Błaszczak i minister Zieliński ciągle dokonują zmian. Ze względu na tę organizacyjną nieudolność mamy problem z wyjaśnieniem takich spraw, jak sprawa pana Stachowiaka. Ale to wszystko wynika nie tylko z nieudolności. To, co dzieje się w polskiej policji wynika także z przemyślanej polityki Mariusza Błaszczaka. To polityka podporządkowywania całych służb interesowi partyjnemu  i bieżącej działalności politycznej. – wskazywał poseł Adam Szłapka i dodał, że gołym okiem widoczna jest asymetria w działaniach policji. Przywołał ostatnią, bardzo ostrą reakcję służb na Krakowskim Przedmieściu wobec demonstrantów. – Ludzie ci sprzeciwiali się wykorzystaniu katastrofy smoleńskiej, tym seansom nienawiści, które dzieją się tam co miesiąc, a z drugiej strony jest całkowity brak reakcji policji zachowania na stadionie Legii, gdzie mieliśmy co czynienia z transparentami nawołującymi do zabicia kogoś. Minister Błaszczak w sposób przemyślany nawołuje policję, by wydała negatywną opinię na temat Przystanku Woodstock. Minister Błaszczak dyskryminuje mniejszości narodowe w Polsce pierwszy raz w historii nie wspierając obchodów rocznicy Akcji Wisła. Minister Błaszczak w sposób przemyślany mataczył w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Pierwszy raz od czasu obowiązywania ustawy o dostępie do informacji publicznej policja w sposób systemowy i przemyślany blokuje dostęp do informacji publicznej – wymieniał Szłapka i dodał, ze to wszystko wynika z przemyślanej polityki Mariusza Błaszczaka.

Sekretarz generalny Nowoczesnej przypomniał, że partia przygotowała wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka ze stanowiska. Zadeklarował też, że Nowoczesna poprze także każdy inny wniosek w tej sprawie.



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE