Wprowadzenie dopłat dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw, zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin, większe kary dla palących śmieciami – to tylko niektóre z zapisów Dekalogu Antysmogowego Nowoczesnej, który w piątek przedstawili posłowie ugrupowania. To katalog działań, które powinny być elementem programu rządowego, by skutecznie zadbać o zdrowie i życie Polaków.
Dodatkowo Nowoczesna inicjuje akcję „Obywatelski monitoring powietrza”, w ramach której we wszystkich biurach poselskich .N do wypożyczenia dla obywateli będą czujniki pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
W Polsce są trzydzieści trzy miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Przez zaniedbania rządu w 2016 roku 46 tysięcy osób zmarło z powodu powikłań chorobowych spowodowanych smogiem. – Taka rzecz nie powinna mieć miejsca w XXI wieku – skomentował sprawę wiceprzewodniczący Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. – Smog to ogromny problem zdrowotny a substancje w nim zawarte są powodem wielu poważnych chorób, w tym raka. Na zdrowotne konsekwencje obecności smogu szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku. Jeśli do smogu dołączymy nikotynizm i smog elektromagnetyczny to jest to wielka bomba zdrowotna. – zdiagnozował problem poseł Marek Ruciński. Natomiast poseł Marek Sowa zwrócił uwagę na to, że premier zapowiedziała podjęcie specjalnych działań na rzecz poprawy powietrza, jedno z działań zostało dzisiaj ujawnione – Szyszko mówi że jednym ze sposobów jest geotermia, w tej chwili uruchamiana jest geotermia w Toruniu. Nie chcemy aby każdy program rządu kończył się programem dla Rydzyka.
Na konferencji prasowej w Sejmie wystąpili posłowie Jerzy Meysztowicz, Marek Ruciński, Kornelia Wróblewska, Marek Sowa, Elżbieta Stępień, Ewa Lieder, Zbigniew Gryglas, Marek Ruciński, Mirosław Suchoń, Joanna Augustynowska, Paweł Kobyliński.
Poniżej treść Dekalogu Antysmogowego Nowoczesnej:
- Narodowy plan rozbudowy sieci ciepłowniczej.
- Współfinansowanie wymiany kotłów na nowoczesne, spełniające normy V generacji.
- Program wsparcia wymiany taboru komunikacji zbiorowej na niskoemisyjny.
- Promowanie środków komunikacji publicznej, pojazdów z niską emisją.
- Zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin.
- Zaostrzenie norm jakości sprzedawanego węgla i opału.
- Monitoring i system kontroli (m. in. z wykorzystaniem polskich dronów) i większe kary dla palących śmieciami.
- Edukacja – uczmy już najmłodszych jakie są przyczyny smogu i jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.
- Dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych (o niskich dochodach) korzystających z czystych paliw.
- Natychmiastowe wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw.