Potrzebne jest polityczne rozwiązanie obecnego kryzysu parlamentarnego. Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił do PiS o rozsądek i wolę zakończenia kryzysu.

Narasta ryzyko totalnego chaosu w państwie.  Stąd lider Nowoczesnej jako jeden z wariantów zaproponował, aby w Senacie podczas debaty nad budżetem zostały zgłoszone poprawki do tej ustawy przygotowane w sejmie przez posłów. Propozycja ta została skomentowana przez jednego z ministrów PiS, jako wariant do rozważenia. – Oczekiwałbym gestu z drugiej strony, inaczej nie wiadomo, czy taki wariant jest możliwy – powiedział dzisiaj na konferencji Ryszard Petru, Przewodniczący Nowoczesnej.

Mamy nielegalnie uchwalony budżet. Ciężko sobie wyobrazić żeby zagraniczni inwestorzy kupowali polskie obligacje,  istnieje obawa że środki UE mogą nie być wydawane bądź będą problemy z ich pozyskaniem. W oczach inwestorów polska może być państwem pogrążonym w chaosie. – Apeluję do drugiej strony o rozsądek i wolę wyjścia z kryzysu – mówił Ryszard Petru.  – Proponuję polityczny sposób wyjście z tej sytuacji, następnie trzeba będzie szukać metod zgodnych z prawem. Zdaniem lidera Nowoczesnej, jeśli dwie strony chcą się dogadać to się dogadają. W wariancie konfrontacyjnym nikt nie wie, jak się to może skończyć.

Odnosząc się do pytania dziennikarzy dot. Informacji prasowych w sprawie działalności Mateusza Kijowskiego, Ryszard Petru odpowiedział: Nie będę oceniał nikogo na podstawie artykułów prasowych, ale oczekiwałbym od Mateusza Kijowskiego wyjaśnienia spraw i oczyszczenia się z zarzutów.