Dekalog Antysmogowy Nowoczesnej

13/01/2017

Wprowadzenie dopłat dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw, zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin, większe kary dla palących śmieciami – to tylko niektóre z zapisów Dekalogu Antysmogowego Nowoczesnej, który w piątek przedstawili posłowie ugrupowania. To katalog działań, które powinny być elementem programu rządowego, by skutecznie zadbać o zdrowie i życie Polaków.

Dodatkowo Nowoczesna inicjuje akcję „Obywatelski monitoring powietrza”, w ramach której we wszystkich biurach poselskich .N do wypożyczenia dla obywateli będą czujniki pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

W Polsce są trzydzieści trzy miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Przez zaniedbania rządu w 2016 roku 46 tysięcy osób zmarło z powodu powikłań chorobowych spowodowanych smogiem.  – Taka rzecz nie powinna mieć miejsca w XXI wieku – skomentował sprawę wiceprzewodniczący Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.  – Smog to ogromny problem zdrowotny a substancje w nim zawarte są powodem wielu poważnych chorób, w tym raka. Na zdrowotne konsekwencje obecności smogu szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku.   Jeśli do smogu dołączymy nikotynizm i smog elektromagnetyczny to jest to wielka bomba zdrowotna.  – zdiagnozował problem poseł Marek Ruciński. Natomiast poseł Marek Sowa zwrócił uwagę na to, że premier zapowiedziała podjęcie specjalnych działań na rzecz poprawy powietrza, jedno z działań zostało dzisiaj ujawnione – Szyszko mówi że jednym ze sposobów jest geotermia, w tej chwili uruchamiana jest geotermia w Toruniu. Nie chcemy aby każdy program rządu kończył się programem dla Rydzyka.

Na konferencji prasowej w Sejmie wystąpili posłowie Jerzy Meysztowicz, Marek Ruciński, Kornelia Wróblewska, Marek Sowa, Elżbieta Stępień, Ewa Lieder, Zbigniew Gryglas, Marek Ruciński, Mirosław Suchoń, Joanna Augustynowska, Paweł Kobyliński.

Poniżej treść Dekalogu Antysmogowego Nowoczesnej:

  1. Narodowy plan rozbudowy sieci ciepłowniczej.
  2. Współfinansowanie wymiany kotłów na nowoczesne, spełniające normy V generacji.
  3. Program wsparcia wymiany taboru komunikacji zbiorowej na niskoemisyjny.
  4. Promowanie środków komunikacji publicznej, pojazdów z niską emisją.
  5. Zmiany prawne umożliwiające ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej lub stałej emisji spalin.
  6. Zaostrzenie norm jakości sprzedawanego węgla i opału.
  7. Monitoring i system kontroli (m. in. z wykorzystaniem polskich dronów) i większe kary dla palących śmieciami.
  8. Edukacja – uczmy już najmłodszych jakie są przyczyny smogu i jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.
  9. Dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych (o niskich dochodach) korzystających z czystych paliw.
  10. Natychmiastowe wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw.

 

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE