Nowoczesna chce pomóc pani Premier Beacie Szydło w postawieniu odpowiednich pytań swoim ministrom, w ramach przeglądu resortów. Dzisiaj Premier spotyka się z ministrami: Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Ziobro.
Do tej pory organizowane przez premier Beatę Szydło spotkania z ministrami w ramach przeglądu resortów sprowadzały się do pogawędki przed kamerami telewizyjnymi. – Pytanie, czy pani Premier robił kolejne PR-owskie zabiegi, czy rzeczywiście chce się czegoś dowiedzieć o pracy swoich ministrów – pytał na konferencji w piątek poseł Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej.
Aby usprawnić przegląd resortów Nowoczesna przygotowała dla Premier Szydło pytania, które powinny paść podczas rozmowy z ministrami.
Po pierwsze, jak przeprowadzane w ostatnim roku liczne zmiany kadrowe na stanowiskach funkcjonariuszy w instytucjach podległych min. Kamińskiemu wpływają na funkcjonowanie służbach specjalnych? Chodzi o zwolnienie i wymianę oficerów i urzędników z dużym doświadczeniem na osoby, które takiego doświadczenia nie posiadają. Czy i jak zostały zabezpieczone osoby, które odeszły ze służby? Taka osłona kontrwywiadowcza jest bardzo ważna z punktu widzenia zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
Min. Kamiński powinien odpowiedzieć również na pytanie, jak wprowadzona przez PiS tzw. ustawa deuzbekizacyjna wpłynie na morale osób wciąż pracujących w służbach?
Kolejne pytanie, które Premier powinna zadać dotyczy kwestia audytu przeprowadzonego w służbach podległych min. Kamińskiemu. Prawie rok temu publicznie i hucznie zapowiadano rozpoczęcie audytu w agencjach, w których wczesnej podobno działo się wiele złych rzeczy. Jakie są wyniki tego audytu? Jakie stwierdzono nieprawidłowości? Czy wszczęto jakieś postępowania? Kto został pociągnięty do odpowiedzialności?
Ważnym pytaniem jest kwestia niezależności służb od polityków. W tej sprawie kontrowersje budzi na przykład sprawa Józefa Piniora. Jak to się stało, że dopiero roku po postępowania sprawdzającego nagle ta sprawa została wyciągnięta? Z niezależnością działania służb od polityki wiąże się pytanie o liczne przecieki np. do mediów.
Co do ministra Zbigniewa Ziobro, to na podstawie jego działalności w latach 2005-2007 trudno mieć wiele złudzeń. Jedno z pytań, które należałoby postawić dotyczy ostatniej sprawy publikacji wizerunków osób, które uczestniczyły w proteście przed Sejmem w dniu 19 grudnia ubr. Czy wizerunki tych osób były publikowane na wniosek prokuratury? Jeśli tak, to jak to możliwe, że prokuratura wystosowała takie oczekiwanie? Dlaczego te osoby zostały zrównane z najbardziej niebezpiecznymi przestępcami?