Debata ekspercka „Skutki zakazu handlu w niedziele”.

22/06/2018

W związku z powstaniem pierwszego raportu analizującego skutki wprowadzenia zakazu handlu w niedziele po I kwartale autorstwa Sieci Eksperckiej Lepsza Polska, Nowoczesna zaprosiła do Sejmu ekspertów na debatę „Skutki zakazu handlu w niedziele”. Główny obszar rozmów koncentrował się wokół konsekwencji dla gospodarki, przedsiębiorstw i konsumentów po wprowadzeniu ustawy.

– Obiecywaliśmy obywatelom, że będziemy prowadzić monitoring skutków zakazu handlu, dziś przedstawiamy pierwszy kwartalny raport na tematu skutków. Efekty trzeba oceniać w dłuższej perspektywie, ale pojawiły się trendy, które wydają się potwierdzać nasze czarne scenariusze.” – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Paulina Hennig-Kloska. Jej zdaniem pierwsze miesiące obowiązywani ustawy dały już dobre, choć nie pełne, warunki do jej oceny. „Jeżeli spojrzymy na wyniki sprzedaży detalicznej z kwietnia tego roku, to widzimy jednoznacznie znacznie słabszy wynik niż w marcu. Przypomnę, że w kwietniu mieliśmy cztery pod rząd niedziele wolne od handlu.” – kontynuowała posłanka. 

W pierwszym panelu podczas debaty wzięli udział m.in. Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Radosław Knap – Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, Rafał Sonik – właściciel Gemini Holding oraz Zbigniew Żurek – wiceprezes Business Center Club. W ocenie ekspertów straty dla przedsiębiorców wynikające z wprowadzenia zakazu handlu są pewne, a początkowy okres charakteryzował się dużym chaosem informacyjnym co demobilizowała konsumentów.

„Jestem głęboko przekonany, że wolność powinna być jak największa i że powinniśmy zabraniać jak najmniej. Przypomnę państwu, że na Węgrzech 68% społeczeństwa opowiedziało się za przywróceniem zakazu handlu w niedzielę. Przypadki dorabiających młodych ludzi, czy tracących przedsiębiorców szybko pokażą, że strzeliliśmy sobie w stopę.” – mówił podczas panelu Rafał Sonik.  

O niejasnych skutkach dla zatrudnienia w sektorze handlowym oraz o innych potencjalnie negatywnych skutkach ustawy możemy przeczytać w Raporcie Sieci Eksperckiej Lepsza Polska: „Zgodnie z szacunkami ASM Sales Force Agency w soboty poprzedzające niedziel wolne od handlu liczba godzin pracujących w sklepach wzrosła o 30 procent. O połowę zwiększyła się liczba osób wykładających towar, jednak liczba kasjerów pozostała bez zmian, co oznacza, że część z nich przychodzi na 12-godzinne zmiany.”

W dyskusji podczas debaty nie zabrakło głosów krytycznych wobec całej ustawy. Zdaniem Zbigniewa Żurka najlepszym rozwiązaniem dla poprawy sytuacji gospodarczej Polski byłoby całościowe wycofanie ustawy.

Eksperci poruszali także temat rozwiązań kompromisowych, m.in. projektu ustawy Nowoczesnej, który gwarantuje pracownikom placówek handlowych dwie niedziele wolne w miesiącu. „To rozwiązanie popiera 76% Polaków, pozwala ona uniknąć negatywnych skutków zakazu handlu, jednocześnie umożliwia uzyskanie oczekiwanych przez pomysłodawców zakazu pozytywne skutki.” – mówiła autorka ustawy, Paulina Hennig-Kloska.

Szczegółowe podsumowanie debaty już wkrótce pojawi się na naszej stronie internetowej.

Raport do pobrania [download id=”14061″]

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2018/06/MONITORING-ZAKAZU-HANDLU_FINAL_21.06.pdf” title=”MONITORING ZAKAZU HANDLU_FINAL_21.06″]

 



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEKARTA WARTOŚCI ALDE