Adam Szłapka kieruje zawiadomienie do CBA w związku z kolejną dotacją dla Tadeusza Rydzyka.

31/01/2018

W imieniu klubu Nowoczesna złożyłem zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i do Urzędu Skarbowego w Toruniu, chcemy by te dwa urzędy zainteresowały się sprawą, która w rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobna. Chyba rzadko zdarza się sytuacja, w której bezdomny wygrywa na loterii i przekazuje duchownemu dwa samochody. Na antenie ogłosił to Tadeusz Rydzyk – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Adam Szłapka.

Kierujemy do CBA kolejne zawiadomienie, ponieważ chcemy by spojrzeli na Tadeusza Rydzyka, nie jako na osobę duchowną, a jako na biznesmena. Chcemy by CBA zbadało wszystkie dofinansowania jakie otrzymał z budżetu państwa Tadeusz Rydzyk na swoje, wszystkiego rodzaju, aktywności biznesowe m.in. dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 mln złotych na wsparcie geotermii toruńskiej. – tłumaczył Sekretarz Generalny Nowoczesnej. Nie są to jedyne pieniądze jakie do tej pory Tadeusz Rydzyk otrzymał z kasy publicznej: 27 milionów złotych na ten sam projekt, a następnie 19 milionów na budowę elektrociepłowni. – kontynuował Szłapka.

W zawiadomieniu wnioskodawca uzasadnia swoje podejrzenia popełnienia czynu zabronionego Fakt bliskich związków politycznych, biznesowych i osobistych pomiędzy prominentnymi działaczami koalicji rządzącej a Tadeuszem Rydzykiem w kontekście przekazanej wielomilionowej dotacji budzi zaniepokojenie, gdyż może być uznane za działalność korupcyjną. Nie ulega wątpliwości, żę politycy PiS zabiegają o przychylność Tadeusza Rydzyka, który kontroluje ogólnopolską stację telewizyjną, rozgłośnie radiową oraz dziennik. – można przeczytać w uzasadnieniu.

Nie jest tajemnicą, że Tadeusz Rydzyk jest powiązany z politykami obozu Zjednoczonej Prawicy. Udziela im poparcia na łamach mediów, które również są jego projektami biznesowymi. Warto sprawdzić powiązania Rydzyka z między innymi z Janem Szyszko oraz z Kazimierzem Kujdą, czyli Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pełnił tę funkcję również w czasie poprzednich rządów PiSu i tuż przed zmianą władzy przekazał kilkanaście milionów złotych na projekty Tadeusza Rydzyka. – podkreślał Poseł Szłapka. Ponadto, jak wynika ze zobowiązania majątkowego Jarosława Kaczyńskiego ma on wobec Kujdy zobowiązania w wysokości 25 tysięcy złotych. – zauważył.

Kończąc Adam Szłapka stwierdził, że przypadki, które wymienił jednoznacznie wskazują na powiązania prosperującego biznesowo Tadeusza Rydzyka z osobami silnie osadzonymi w aparacie władzy. – Istnieje ryzyko tworzenia się tutaj związków typu oligarchicznego jak ma to miejsce na Ukrainie. Dlatego uważamy, że powinno to zostać solidnie zbadane. – podsumował.

ZAWIADOMIENIE DO POBRANIA:
[download id=”13150″]

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/01/SKM_364e18013114100.pdf” title=”Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu noszącego znamiona korupcji”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE