Adam Szłapka kieruje zawiadomienie do CBA w związku z kolejną dotacją dla Tadeusza Rydzyka.

W imieniu klubu Nowoczesna złożyłem zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i do Urzędu Skarbowego w Toruniu, chcemy by te dwa urzędy zainteresowały się sprawą, która w rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobna. Chyba rzadko zdarza się sytuacja, w której bezdomny wygrywa na loterii i przekazuje duchownemu dwa samochody. Na antenie ogłosił to Tadeusz Rydzyk – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Adam Szłapka.

Kierujemy do CBA kolejne zawiadomienie, ponieważ chcemy by spojrzeli na Tadeusza Rydzyka, nie jako na osobę duchowną, a jako na biznesmena. Chcemy by CBA zbadało wszystkie dofinansowania jakie otrzymał z budżetu państwa Tadeusz Rydzyk na swoje, wszystkiego rodzaju, aktywności biznesowe m.in. dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 mln złotych na wsparcie geotermii toruńskiej. – tłumaczył Sekretarz Generalny Nowoczesnej. Nie są to jedyne pieniądze jakie do tej pory Tadeusz Rydzyk otrzymał z kasy publicznej: 27 milionów złotych na ten sam projekt, a następnie 19 milionów na budowę elektrociepłowni. – kontynuował Szłapka.

W zawiadomieniu wnioskodawca uzasadnia swoje podejrzenia popełnienia czynu zabronionego Fakt bliskich związków politycznych, biznesowych i osobistych pomiędzy prominentnymi działaczami koalicji rządzącej a Tadeuszem Rydzykiem w kontekście przekazanej wielomilionowej dotacji budzi zaniepokojenie, gdyż może być uznane za działalność korupcyjną. Nie ulega wątpliwości, żę politycy PiS zabiegają o przychylność Tadeusza Rydzyka, który kontroluje ogólnopolską stację telewizyjną, rozgłośnie radiową oraz dziennik. – można przeczytać w uzasadnieniu.

Nie jest tajemnicą, że Tadeusz Rydzyk jest powiązany z politykami obozu Zjednoczonej Prawicy. Udziela im poparcia na łamach mediów, które również są jego projektami biznesowymi. Warto sprawdzić powiązania Rydzyka z między innymi z Janem Szyszko oraz z Kazimierzem Kujdą, czyli Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pełnił tę funkcję również w czasie poprzednich rządów PiSu i tuż przed zmianą władzy przekazał kilkanaście milionów złotych na projekty Tadeusza Rydzyka. – podkreślał Poseł Szłapka. Ponadto, jak wynika ze zobowiązania majątkowego Jarosława Kaczyńskiego ma on wobec Kujdy zobowiązania w wysokości 25 tysięcy złotych. – zauważył.

Kończąc Adam Szłapka stwierdził, że przypadki, które wymienił jednoznacznie wskazują na powiązania prosperującego biznesowo Tadeusza Rydzyka z osobami silnie osadzonymi w aparacie władzy. – Istnieje ryzyko tworzenia się tutaj związków typu oligarchicznego jak ma to miejsce na Ukrainie. Dlatego uważamy, że powinno to zostać solidnie zbadane. – podsumował.

ZAWIADOMIENIE DO POBRANIA: Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu noszącego znamiona korupcji do CBA (304 pobrania) [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/01/SKM_364e18013114100.pdf” title=”Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu noszącego znamiona korupcji”]