Adam Szłapka: Koniec z misiewiczami w pojazdach uprzywilejowanych

04/04/2017

Nowoczesna chce ograniczenia katalogu osób uprawnionych do poruszania się po drogach kolumnami uprzywilejowanymi. Dziś obejmuje on ponad 200 osób.  – Nie ma takiej potrzeby, by wykorzystywać poruszanie się kolumnami uprzywilejowanymi przez najróżniejszych, często pomniejszych,  przedstawicieli rządu PiS. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Sekretarz Generalny Nowoczesnej poseł Adam Szłapka.

Nowoczesna zgłosiła propozycje zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym.  Partia Ryszarda Petru postuluje ich ograniczenie wyłącznie do Prezydenta RP, Premiera oraz osób wchodzących w skład delegacji obcych państw lub przedstawicieli organizacji międzynarodowych przebywających na terytorium Polski.

– Czas skończyć z sytuacją gdy Antoni Macierewicz niby to w sprawach wagi państwowej z prędkością 200 km/h, łamiąc wszelkie przepisy, powodując po drodze wypadek i narażając bezpieczeństwo obywateli pędzi z imprezy od Rydzyka w Toruniu na imprezę Karnowskiego w Warszewie. Koniec z rzecznikami ministerstw, koniec dyrektorami gabinetów politycznych, koniec z  misiewiczami w pojazdach uprzywilejowanych. Chcemy to ukrócić, stąd nasza propozycja – powiedział poseł Szłapka i wyraził nadzieję, że zostanie poparta przez całą opozycję, ale też przez klub PiS. – Politycy Prawa i Sprawiedliwości zawsze mówili przecież, że arogancja władzy jest tym, z czym chcą walczyć. Teraz mają okazję – stwierdził Adam Szłapka.

Natomiast poseł Michał Stasiński odniósł się do orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej dotyczącego negocjacji  prowadzonych przez Ministerstwo Obronny Narodowej  w sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów. Negocjacje prowadzone były tylko z Boeingiem. KIO stwierdziła, że MON naruszył przepisy.  

– To pokazuje jaki chaos i jakie lekceważenie prawa ma miejsce w resorcie obrony. Przypomnę przetarg na Caracale, przetarg dobry, merytoryczny, realizujący potrzeby polskiej armii, z poważnym  offsetem zakwestionowany  i wyrzucony do kosza przez Antoniego Macierewicza. Co mamy w zamian? Mamy zakupy z wolnej ręki, mamy brak gwarancji wpływu lobbystów na podjęte decyzje. Proponowalibyśmy urzędnikom MON wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną po polskich samorządach. Bo to właśnie  tam codziennie realizowane są transparentne, przejrzyste przetargi. Bo można w Polsce realizować zakupy zgodne z prawem. Niestety jest to sfera, która jest PiS całkowicie obca. – powiedział poseł Stasiński.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE