Adam Szłapka: W czyim interesie działa minister Antoni Macierewicz?

W czyim interesie działa minister obrony narodowej Antoni Macierewicz? Z takim pytaniem zwrócił się dziś w Sejmie do Jarosława Kaczyńskiego sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka. – Mamy dziś w prasie informacje, że nawet MI6, brytyjski wywiad, podważa wiarygodność Polski – powiedział poseł Szłapka.

„Polityka” cytuje dziś fragment raportu brytyjskiego wywiadu napisanego po tym, jak w grudniu 2015 roku Bartłomiej Misiewicz wszedł do warszawskiej siedziby i przejął Centrum Europejskiego Kontrwywiadu NATO.

„Efektem obecnych czystek przeprowadzanych przez polskie władze są masowe próby infiltracji ze strony rosyjskich służb, kto re chcą umieścić jak najwięcej swych ludzi w polskiej administracji. Polska przestaje być sojusznikiem w obliczu wyzwań ze strony Rosji i staje się zagrożeniem dla całej naszej wspólnoty”  – czytamy w tygodniku. – Dziś do Centrum Europejskiego Kontrwywiadu Amerykanie nie chcą delegować żadnego oficera. Słyszymy dziś także o kolejnych odejściach oficerów z GROM-u – wyliczał poseł Szłapka i powtórzył, że szef resortu obrony nie zajmuje się modernizacją polskiej armii, niszczy ją i naraża bezpieczeństwo Polaków.

– O powadze sytuacji świadczy fakt, że nawet prezydent Duda, który milczał w tych tematach bardzo długo, teraz się w sprawy obronności zaangażował  – powiedział w Sejmie Adam Szłapka. Nawiązał z w ten sposób do dzisiejszego listu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który w imieniu prezydenta RP, zwrócił się do Antoniego Macierewicza o „stosowne wyjaśnienia” w sprawie działań wobec oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

– Panie Prezydencie, jest pan zwierzchnikiem sil zbrojnych, jest pan osobą konstytucyjnie za tę kwestię odpowiedzialną. Proszę się wywiązywać ze swoich obowiązków, proszę pisać listy do ministra Macierewicza i domagać się wyjaśnień od człowieka, który jest szkodnikiem w polskiej armii. Polityka epistolarna nie jest problemem. Problemem jest to, że Antoni Macierewicz konsekwentnie topi zdolności bojowe polskiej armii i powinien jak najszybciej zostać odwołany  – podsumował Adam Szłapka.