Nowoczesna o projekcie ustawy o upartyjnieniu KRS: niekonstytucyjny

05/04/2017

Najpierw PiS dokonał skoku na policję i służby, potem na prokuraturę. Teraz upartyjnia Krajową Radę Sądownictwa. – Tą ustawą politycy PiS-u kończą właśnie ostatni odcinek taśmociągu do załatwiania własnych, partyjnych spraw, przy wykorzystaniu państwowych instytucji. – mówiła w Sejmie posłanka Nowoczesnej K. Gasiuk-Pihowicz.  – Nowoczesna apeluje do posłów PiS o wycofanie z procedowania wadliwej konstytucyjnie ustawy – dodała wicemarszałek B. Dolniak.

Projekt ustawy o upartyjnieniu KRS jest niekonstytucyjny i wprost łamie artykuł 10 Konstytucji RP, gwarantujący trójpodział władzy. Sędziów do Krajowej Rady Sadownictwa mają wybierać, nie jak dotychczas sami sędziowie, ale PiS-owska większość parlamentarna. Konstytucja jasno wskazuje, ilu członków KRS-u ma być wybranych przez parlament. Zgodnie z art. 187 Konstytucji jest to tylko 4 posłów i 2 senatorów. Po uchwaleniu projektu parlament wybierze łącznie do KRS aż 21 członków.

 – Albo Minister Sprawiedliwości nie potrafi liczyć na palcach do czterech i do dwóch, albo z premedytacją łamie Konstytucję. – punktowała w Sejmie posłanka Gasiuk-Pihowicz. – Ta ustawa prowadzi do upartyjnienia KRS.

Zwróciłam się do ekspertów: profesora Ryszarda Piotrowskiego i dra Tomasza Zalasińskiego z prośbą o ocenę projektu Prawa i Sprawiedliwości. Obydwie opinie potwierdzają, że projekt PiS dot. zmian w KRS jest niekonstytucyjny. Apelujemy ponownie do posłów PiS o wycofanie tego projektu z procedowania, bo w pracach komisyjnych nie da się go poprawić. Jest od podstaw niekonstytucyjny. – podsumowała wicemarszałek Barbara Dolniak.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE