Nowoczesna o projekcie ustawy o upartyjnieniu KRS: niekonstytucyjny

Najpierw PiS dokonał skoku na policję i służby, potem na prokuraturę. Teraz upartyjnia Krajową Radę Sądownictwa. – Tą ustawą politycy PiS-u kończą właśnie ostatni odcinek taśmociągu do załatwiania własnych, partyjnych spraw, przy wykorzystaniu państwowych instytucji. – mówiła w Sejmie posłanka Nowoczesnej K. Gasiuk-Pihowicz.  – Nowoczesna apeluje do posłów PiS o wycofanie z procedowania wadliwej konstytucyjnie ustawy – dodała wicemarszałek B. Dolniak.

Projekt ustawy o upartyjnieniu KRS jest niekonstytucyjny i wprost łamie artykuł 10 Konstytucji RP, gwarantujący trójpodział władzy. Sędziów do Krajowej Rady Sadownictwa mają wybierać, nie jak dotychczas sami sędziowie, ale PiS-owska większość parlamentarna. Konstytucja jasno wskazuje, ilu członków KRS-u ma być wybranych przez parlament. Zgodnie z art. 187 Konstytucji jest to tylko 4 posłów i 2 senatorów. Po uchwaleniu projektu parlament wybierze łącznie do KRS aż 21 członków.

 – Albo Minister Sprawiedliwości nie potrafi liczyć na palcach do czterech i do dwóch, albo z premedytacją łamie Konstytucję. – punktowała w Sejmie posłanka Gasiuk-Pihowicz. – Ta ustawa prowadzi do upartyjnienia KRS.

Zwróciłam się do ekspertów: profesora Ryszarda Piotrowskiego i dra Tomasza Zalasińskiego z prośbą o ocenę projektu Prawa i Sprawiedliwości. Obydwie opinie potwierdzają, że projekt PiS dot. zmian w KRS jest niekonstytucyjny. Apelujemy ponownie do posłów PiS o wycofanie tego projektu z procedowania, bo w pracach komisyjnych nie da się go poprawić. Jest od podstaw niekonstytucyjny. – podsumowała wicemarszałek Barbara Dolniak.