Cieszy nas fakt, że Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stara się wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną. Nasze apele przyniosły efekt. Szkoda, że tak późno. Domagaliśmy się wyciągnięcia konsekwencji oraz powołania komisji w Radzie Miasta. Nowoczesna apelowała również, aby Grzegorz Schetyna zajął stanowisko ws. afery reprywatyzacyjnej, częściowo się to udało – zapowiedziano przeprowadzenie audytu. [transmisja Periscope]
Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej podczas piątkowej konferencji powiedział: – W kwestii reprywatyzacji to, co jest smutne to nie tylko nieprawidłowości w całym procesie, ale to, że PO zachowuje się z butą i arogancją wobec każdego, kto chce wyjaśnienia tej sprawy. Tak nie powinno być, powinna być jawność i transparentność.
Nowoczesna ma 3 postulaty:
– więcej władzy dla obywateli i dla samorządów,
– większa transparentność
– konkretne mechanizmy, prowadzące do tego, że obywatele będą mieć większy wpływ na to, co dzieje się w samorządzie.
– To, co nas cieszy to zapowiedź ustawy reprywatyzacyjnej. W poniedziałek Nowoczesna przedstawi mapę drogową takiej ustawy, będzie ona dotyczyć nie tylko Warszawy – podsumował temat afery reprywatyzacyjnej Paweł Rabiej.
Podczas konferencji posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder oraz członek zarządu Wadim Tyszkiewicz przedstawili postulaty Nowoczesnej dotyczące samorządów w Polsce.
Wadim Tyszkiewicz powiedział: Nie może być tak, żeby afera reprywatyzacyjna w Warszawie została wykorzystana jako pretekst do ataku na samorządy. Nie pozwólmy na to. Samorząd to największe osiągnięcie Polski po 89 r.
Nowoczesna opracowała strategię 25 postulatów, w oparciu o to, o co samorządy postulują od lat.
– Domagamy się przede wszystkim przestrzegania Konstytucji, Trybunał Konstytucyjny nie może być blokowany. Wśród naszych postulatów jest m.in. finansowanie przez rząd zadań zleconych samorządom. Przede wszystkim pozwólmy mieszkańcom decydować o swoim losie – dodał Wadim Tyszkiewicz.
Polska potrzebuje silnych miast i gmin, w których dobrze się żyje. Nowoczesnej zależy na ich rozwoju, w którym zrównoważą się potrzeby gospodarcze, społeczne i środowiskowe.
Ewa Lieder dodała: Chcemy żeby wpływ mieszkańców był realny. Żeby mieli wpływ nie tylko na planowanie, ale też rozwój i wydawanie pieniędzy. Chcemy skupić się na budżecie obywatelskim, na funduszu zielonym, na funduszu na działania społeczne i działania kulturalne. Bardzo nam również zależy na jawności. Działania samorządów muszą być przejrzyste, zrozumiałe i jasne dla mieszkańców.