B. Dolniak i K. Gasiuk-Pihowicz: PiSowska ustawa o KRS to ostateczny koniec trójpodziału władzy

07/03/2017

Zmiany w ustawie o Krajowej Rady Sądownictwa spychają tę instytucję ku pełnej podległości politycznej PiS.  – Propozycje PiS-u ws. KRS oznaczają upartyjnienie, a nie usprawnienie sądów. – mówiły we wtorek w Sejmie wicemarszałek Barbara Dolniak i posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W ocenie Nowoczesnej, jeśli ustawa o KRS zostanie przyjęta, to będzie oznaczało ostateczny koniec trójpodziału władzy, koniec demokracji i początek budowy autorytaryzmu na wzór rosyjski lub turecki a politycy PiS-u od radnego gminy po premiera staną się kastą stojącą całkowicie ponad prawem.

Przypomnijmy: po wprowadzeniu zmian do ustawy o KRS o powoływaniu nowych sędziów będą decydowali wyłącznie politycy i nominaci PiS-u w KRS. Takie w praktyce będą konsekwencje wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm.

Minister Ziobro zapowiedział rozłożenie reformy na kilka lat. To oznacza, że PiS nie ma pomysłu na reformę w tej chwili. Grozi nam pełna podległość decyzją politycznym. Co będzie po tych kilku latach? Może być tylko gorzej. Rządzący nawet nie przeprowadzają konsultacji ze środowiskami prawniczymi. – mówiła w Sejmie wicemarszałek Barbara Dolniak.

PiSowska ustawa o KRS to złamanie podstawowych zasad i praw państwa demokratycznego zapisanych w Konstytucji. Tą ustawą PiS spycha Polskę na Wschód.

Wprowadzenie obowiązku podejmowania decyzji przez obie nowopowoływane izby w KRS: jedną niby sędziowską, ale wybieraną przez posłów PiS i drugą w której większość stanowią politycy PiS-u oznacza, że nikt w Polsce nie będzie mógł zostać sędzią bez zgody Nowogrodzkiej. – powiedziała K. Gasiuk-Pihowicz i dodała, że brak niezależności sądów uderza w nas wszystkich – Jakie szanse będą mieli obywatele w starciu z sędziami-działaczami PiS? A co, jeśli do tego partyjnego taśmociągu na linii policja-prokuratura PiS dołączy jeszcze sądy? Jakie szanse będą mieli zwykli obywatele w starciu przed sądem nawet z lokalnymi działaczami PiS-u?  – pytała posłanka.

Na przykładzie Trybunału Konstytucyjnego widać, że tam gdzie tylko można PiS powołuje najwierniejszych partii, a nie najlepszych. Podobny scenariusz czeka sądy powszechne jeśli ustawa o KRS zostanie przepchnięta przez Sejm. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację w mniejszych miejscowościach: przecież tam każdy sędzia albo prokurator czy policjant będzie wiedział, że jego kariera może zostać zablokowana przez lokalnego polityka PiS. Pytanie o to, co stanie się ze sprawami zwykłych ludzi w sądach, gdy przyjdzie się im zmierzyć na przykład z wójtem albo z radnym z PiS-u.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE