Czy Redemptoryści przyjęli darowiznę dwóch samochodów od osoby znanej jako pan Stanisław, o których mówił Tadeusz Rydzyk?

Poseł Adam Szłapka na konferencji prasowej w piątek zaznaczył, że dzisiejszy rząd dąży do stworzenia systemu gospodarczego, w którym tak samo jak w Rosji czy na Ukrainie występuje wąska grupa oligarchów będących gospodarczo uprzywilejowanymi obywatelami. Wszystko za sprawą ojca Tadeusza Rydzyka – biznesmena, który niedawno zadeklarował otrzymanie darowizny od bezdomnego w postaci dwóch samochodów. Wcześniej .Nowoczesna składała zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. Prokuratura jednak odmówiła podjęcia się sprawy ze względu na przekazanie samochodów na rzecz Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela czyli redemptorystów, których zakonnikiem jest o. Tadeusz Rydzyk. Prokurator zaznaczył, że darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele kulturowo-apostolskie są zwolnione z podatku, ponadto podmioty te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji.

Mamy sytuację, kiedy partia władzy ma oligarchę, z którym jest powiązana i któremu może przelewać dowolne kwoty. To budzi również wątpliwości czy przepisy antykorupcyjne są w Polsce wystarczająco zabezpieczone. Nowoczesna opowiada się za przejrzystością i równym traktowaniem uczestników życia publicznego, będziemy proponować zmianę prawa w tym zakresie – powiedział Adam Szłapka na poświęconej temu konferencji prasowej.

Adam Szłapka zapowiedział złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej do warszawskiej prowincji redemptorystów, instytucji kościelnej finansowanej za pośrednictwem Funduszu Kościelnego i dotacji dla Tadeusza Rydzyka ze środków publicznych:

Kiedy prowincja przyjęła dwa samochody marki Volkswagen od osoby znanej jako bezdomny Pan Stanisław? W jaki sposób były wykorzystywane te samochody? Prosimy o precyzyjne przekazanie listy darowizn rzeczowych o wartości powyżej 5 tys. Zł, które prowincja przyjęła na cele kulturowo-apostolskie w latach 2016-2017.

Pan Poseł stwierdził, że sprawa jest absolutnie niedopuszczalna i .Nowoczesna jako partia liberalna gospodarczo będzie walczyć z tworzeniem oligarchii w Polsce. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej ws. przyjęcia dwóch samochodów przez Redemptorystów. (193 pobrania) Zawiadomienie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. przyjęcia dwóch samochodów przez Redemptorystów. (110 pobrań) [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/dlm_uploads/2018/08/wniosek-o-udostępnienie-informacji-publicznej.pdf” title=”wniosek o udostępnienie informacji publicznej”]