Nowoczesna kontynuuje cykl merytorycznych debat przedstawiających program ugrupowania. Tematem kolejnej odsłony sejmowej dyskusji, która odbyła się w poniedziałek 8 maja, była dyplomacja. Na spotkanie zaprosił przewodniczący Ryszard Petru a moderowali je poseł Adam Szłapka członek Komisji Spraw Zagranicznych i Sekretarz Generalny Nowoczesnej oraz dr Bartłomiej Nowak, pełniący w ugrupowaniu rolę Sekretarza ds. Polityki Zagranicznej.
– Francja to kolejny bardzo dobry sygnał po Holandii, że ta fala walki z populizmem czy zatrzymanie fali populizmu jest realizowane przez liberałów. Przypomnę, że pierwszy był Mark Rutte, dzisiaj Macron. Siły reformatorskie nie tylko mogą zatrzymać nacjonalizm i populizm, ale mogą też dać szansę Europie na wyjście z kryzysu i na odzyskanie takiej żywotności, w której Europa kiedyś słynęła – powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru, inaugurując poniedziałkową debatę.
Celem debat jest dyskusja nad nowoczesną wizją Polski po rządach PO i PiS, dlatego ugrupowanie Ryszarda Petru od 20 marca cyklicznie zaprasza najlepszych polskich ekspertów z rozmaitych dziedzin – wcześniej m.in. o edukacji, gospodarce a tym razem z obszaru polityki zagranicznej. W trójpanelowej dyskusji zebrani mówili o strategii odbudowy reputacji i pozycji Polski na arenie międzynarodowej, bezpieczeństwie kraju i kierunkach rozwoju Unii Europejskiej.
O gorzką diagnozę reputacji Polski na arenie międzynarodowej pokusił się b. ambasador w USA Ryszard Schnepf – Dziś polityka zagraniczna Polski jest podyktowana polityką wewnętrzną, tak jak to miało miejsce przy wyborze D. Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tę politykę będzie trzeba odbudować.
Konkretne działania już teraz podejmuje Nowoczesna – Interesem Polski jest bycie w głównym nurcie polityki europejskiej. Musimy wykonać potężną pracę u podstaw. Nowoczesna organizuje zespół parlamentarny dotyczący przyszłości Unii Europejskiej, inicjuje szereg debat. – mówił Sekretarz Generalny .N poseł Adam Szłapka. Eurodeputowana Róża Thun wyraziła obawę, że odzyskanie zaufania Europy do Polski będzie trudne. – Ostatni Marsz Wolności pokazał naszą jedność i kierunek w stronę wolności i w stronę Europy. Już teraz musimy przekonywać społeczeństwo UE do odzyskania zaufania do Polski jako poważnego partnera i mówić o przyjęciu euro w Polsce. Poruszając temat bezpieczeństwa kraju, dr Bartłomiej Nowak stwierdził – Antoni Macierewicz największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, który całkowicie rozwala naszą wiarygodność w NATO. Za rządów PiS Polska w ogóle nie uczestniczy w kreowanie bezpieczeństwa w Europie.
– Brakuje kraju, który zaproponowałby dziś rozwiązania, odnoszące się do fundamentów Unii, tj. wolnego handlu. Za 2,5 roku Ministrem Spraw Zagranicznych może zostać na przykład Robert Winnicki. Za 6,5 roku nie dogonimy już Unii Europejskiej. Poprzednie rządy nie wykorzystały szansy na przyjęcie euro, choć była wokół tego dobra atmosfera. Uwierzyliśmy, że nikt nie będzie chciał wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej. Nikt nie przewidywał w najgorszych snach, że w polskim rządzie pojawi się duet Waszczykowski i Macierewicz. – powiedział w podsumowaniu spotkania R. Petru.
Nowoczesna jako jedyna partia zaprezentowała po wyborach kompletny program zapowiadający m.in. proeuropejski kierunek polityki zagranicznej z głównymi założeniami, że Polska ma być w sercu Europy, że powinniśmy przystąpić do unii walutowej, mówiliśmy też o liberalizacji rynku wewnętrznego.
W debacie Nowoczesna #LepszaPolska o dyplomacji udział wzięli zaproszeni przez ugrupowanie goście m.in. Ryszard Schnepf były ambasador Polski m.in. w USA, dr Ireneusz Bill dyrektor Fundacji Amicus Europea, Rafał Dymek dyrektor Fundacji Schumana, dr hab. Bogdan Góralczyk b. amb., dr hab. Marek Grela b. ambasador Polski przy UE, Michał Kobosko dziennikarz i szef warszawskiego biura Atlantic Council i dyrektor Wrocław Global Forum, dr hab. Katarzyna Kołodziejczyk Instytut Europeistyki, UW, Grzegorz Gromadzki ekspert ds. wschodnich, Andrzej Szejna Sekretarz ds. Polityki Zagranicznej, SLD, Jan Truszczyński negocjator Członkostwa Polski w UE, dr hab. Andrzej Szeptycki Instytut Stosunków Międzynarodowych, UW, eurodeputowana Róża Thun i Paweł Rabiej Koordynator Sieci Eksperckiej „Lepsza Polska”.
Całą transmisję z poniedziałkowego spotkania można zobaczyć tutaj: http://bit.ly/DebataLepszaPolskaDyplomacja