Dlaczego PiS wycofuje nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa?

W ocenie Nowoczesnej nie jest ważne czy posiedzenie upolitycznionej przez PiS Krajowej Rady Sądownictwa zwoła Prezes TK, Prymas, czy Prezes PiS. Według nas nadal będzie to organ działający bezprawnie, bo wyłoniony przy całkowitym złamaniu Konstytucji. Pytanie czy to świadomość tego faktu, czy kompletny bałagan w ministerstwie sprawiedliwości sprawiły, że PiS na chwilę obecną wycofał projekt nowelizacji ustawy o KRS.

Trudno powiedzieć, czy PiS zrezygnował w ogóle z projektu, czy po prostu złoży go ponownie za jakiś czas. Nie Możemy wykluczyć, że to może być po prostu gra na czas ze strony rządu PiS w obliczu groźby sankcji ze strony Unii Europejskiej. .

– Z winy PiS-u, który łamie standardy państwa prawa nad Polską gromadzą się coraz ciemniejsze chmury. Już nie tylko grozi nam utrata funduszy europejskich, nie tylko grożą nam sankcje z art. 7, ale europejskie sądy przestają wydawać nam nawet osoby podejrzewane o poważne przestępstwa. To dopiero początek strat jakie wywołał PiS ze szkodą dla Polski. – powiedziała podczas konferencji Kamila Gasiuk – Pihowicz.

Jeszcze raz wyraźnie powtarzamy: Żeby uchronić Polskę przed groźbą utraty funduszy europejskich, żeby uchronić Polskę przed nałożeniem sankcji, czy przed chaosem prawnym to politycy rządzącej partii muszą przede wszystkim zaprzysiąc trzech prawidłowo wybranych sędziów TK oraz usunąć z TK dublerów. Muszą odpolitycznić z powrotem KRS. Muszą powstrzymać zaplanowane na początek kwietnia bezprawne usunięcie prawie połowy sędziów z Sądu Najwyższego.