Ekonomia współdzielenia na rynku przewozu osób w Polsce – po konsultacjach społecznych Nowoczesnej

19/04/2017

Nowoczesna jako pierwsza partia w polskim parlamencie podjęła temat wyzwań regulacyjnych w zakresie ekonomii współdzielenia na rynku przewozu osób. Debatowano o nich w środę 19 kwietnia br..

W czasie pierwszej grudniowej odsłony konsultacji zebrani stwierdzili, że w Polsce możliwe jest stworzenie prawa, które z jednej strony umożliwi działalność innowacyjnym platformom kojarzącym kierowców z pasażerami, a z drugiej strony będzie egzekwować od nich obowiązki wobec państwa. Chodzi tu o pewien stopień nadzoru nad kierowcami oraz wyrównywanie warunków gry dla wszystkich uczestników rynku.

Projekt Nowoczesnej nowelizuje treść obecnie obowiązującej ustawy o transporcie drogowym o przepisy dostosowujące do istnienia firm działających w modelu sharing economy takich jak Uber, Lyft, BlaBlaCar i podobne. Nowe przepisy stwarzają ramy do legalnego funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw na polskim rynku.

Obecny stan prawny naraża przedsiębiorców z tego sektora na potencjalne niekorzystne interpretacje ze strony organów administracji skarbowej ze względu na działanie w niejasnych warunkach wynikających z niedostosowania obecnego prawa transportowego do realiów rynkowych.

W ramach projektu Nowoczesnej wprowadzamy do ustawy o transporcie drogowym 2 nowe pojęcia:

  • proponujemy zdefiniowanie aplikacji mobilnej jako „elektronicznej platformy pośredniczącej”, nakładając na przedsiębiorstwa dodatkowe wymogi, tj. legalnie zarejestrowaną i funkcjonującą działalność gospodarczą, siedzibę na terytorium RP oraz definiujemy zakres obowiązków po stronie pośrednika (warunki w większości łatwe do spełnienia dla istniejących podmiotów). Firmy typu Uber definiujemy jako pośredników w wymianie informacji między pasażerami a kierowcami a nie jako klasyczne podmioty na rynku transportowym.
  • Wprowadzamy kategorię „profesjonalnego beneficjenta elektronicznej platformy pośredniczącej” – przedsiębiorstw wykonujących usługi w ramach platformy elektronicznej. Kierowcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce są zobligowani do posiadania istniejącej już w polskim prawie licencji na przewóz osób samochodem osobowym (alternatywa dla licencji taxi).

Beneficjentami projektu będą:

  • klienci – korzystający z legalnie funkcjonujących usług innowacyjnych przedsiębiorstw o większej dostępności;
  • państwo – proponowane przez nas przepisy regulują dostęp do rynku i umożliwiają opodatkowanie nowych form usług transportowych;
  • podmioty działające w modelu sharing economy – tworzymy jasne ramy prawne ich działania w Polsce. Proponowana formuła jest dość elastyczna i przyjazna dla większości nowoczesnych modeli biznesowych;
  • tradycyjni podmioty działające na rynku – tworzymy warunki dla równej konkurencji.

Na dzisiejszych konsultacjach społecznych w sejmie projekt ustawy został przedstawiony jej interesariuszom – przedstawicielom nowych firm transportowych działających w modelu ekonomii współdzielenia, a także reprezentantom tradycyjnej branży taksówkowej i zaproszonym ekspertom. Konsultacje prowadzili posłowie Nowoczesnej: Paweł Pudłowski, przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Mirosław Suchoń, członek sejmowej Komisji Infrastruktury, wiceprzewodniczący podkomisji stałej ds. transportu drogowego, drogownictwa i lotnictwa oraz Mateusz Sabat, Dyrektor Zespołu Analiz Nowoczesnej i adwokat Michał Michajłow, odpowiedzialny za kwestie legislacyjne.

W czasie dyskusji uczestnicy rynku i eksperci przedstawili swoje zastrzeżenia wobec pierwszej wersji ustawy.

Pierwszą z poruszanych kwestii była sprawa składek ZUS płaconych przez kierowców wykonujących działalność przez kilka godzin tygodniowo. Pojawiły się obawy, że niskie zyski z takiej działalności nie pozwolą pokryć składek na ubezpieczenie społeczne. Problem ten zostanie jednak w przyszłości rozwiązany przez rządowy projekt, który wprowadzi pomniejszone składki dla drobnych przedsiębiorców. Nawet bez tego rozwiązania w proponowanym modelu kierowcy mogą też podpisać umowę zlecenie z podmiotem, który posiada stosowną licencję.

Kolejną kwestią sporną były też reguły odpowiedzialności platformy pośredniczącej za ignorowanie przez kierowców wymogów regulacyjnych (np. niekaralności czy uprawnień do legalnej pracy i pobytu w Polsce). Przedstawiciele branży taksówkowej zaproponowali możliwość nałożenia na pośredników obowiązku kontroli i sankcji za jego niewykonywanie uznając, że obecny stan prawny zachęca firmy pośredniczące do „przymykania oka” na te wymogi. Propozycja została zaakceptowana przez reprezentantów nowych firm przewozowych – podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Londynie.

Zgłaszane zastrzeżenia dotyczyły również przepisów przejściowych, a także sytuacji pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób – pojawiły się kwestie takie jak badania techniczne pojazdów, a także informacji o ich przeznaczeniu, które mogą być wymagane przez ubezpieczyciela.

Część uczestników konsultacji mówiła o konieczności liberalizacji całego rynku przewozu osób, traktując licencje jako przeżytek. Zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i uwzględnione w ostatecznej wersji projektu., którą Nowoczesna chce przygotować do końca kwietnia.

Jeśli ustawa Nowoczesnej zyska poparcie w parlamencie, Polska będzie jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, regulujących w sposób przyjazny i kompleksowy zjawisko sharing economy na rynku przewozu osób.

 

 



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE