Nowoczesna chce, by Sejm uczcił 90. rocznicę urodzin Tadeusza Mazowieckiego

Klub poselski Nowoczesnej chce, by Sejm specjalną uchwałą uczcił 90. rocznicę urodzin Tadeusza Mazowieckiego. – Dla wielu osób, które są w tej chwili w polityce, premier Mazowiecki był przyjacielem, współpracownikiem, konkurentem politycznym, ale dla osób z mojego pokolenia był, jest i będzie autorytetem – powiedziała podczas konferencji w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Kamila Gasiuk-Pihowicz przypomniała wartości, którymi w życiu i w polityce kierował się premier Mazowiecki. – Po pierwsze przywiązanie premiera Mazowieckiego do wolności. Wszystkim nam dźwięczą w głowie słowa wypowiedziane przez pana premiera: „Wolność jest jak powietrze, ceni się ją i odczuwa, kiedy jej brak”. Dziś coraz bardziej odczuwamy ten brak wolności, a słowa Tadeusza Mazowieckiego są znów aktualne – powiedziała członkini prezydium klubu poselskiego Nowoczesnej. Drugą z wartości, która zawsze przyświecała publicznej działalności Tadeusza Mazowieckiego był dialog. – Wielokrotnie podkreślał i umiał przekraczać takie kredowe koła w polskiej polityce. Umiał nawiązywać rozmowy tam, gdzie wydawało się to niemożliwe, toczyć te rozmowy tak długo, aż były ucierane stanowiska, które mniej lub bardziej satysfakcjonowały wszystkich. „Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić.”  przypomniała słowa byłego premiera posłanka Nowoczesnej.

– Premier Tadeusz Mazowiecki nigdy z nikim nie  ścigał się na populizm. I tak właśnie politykę rozumie Nowoczesna. Możemy się różnić, możemy się spierać, ale spierajmy się na programy, na rozwiązania dobre dla Polski i nigdy się przy tym nie nienawidzimy – dodał sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka.

Dla premiera Mazowieckiego niezwykle ważna była tez odpowiedzialność. „Wierzę w dobrą Polskę, wierzę w siłę tej dobrej Polski, bo tyle nam się udało. Nie można się było spodziewać, że tyle się uda, że po prostu niech ręka boska broni: nie wolno tego zmarnować, nie wolno tego zmarnować”- mówił Tadeusz Mazowiecki podczas swoich 85 urodzin. – Liczę na to, że uchwała, którą 18 kwietnia składa Nowoczesna, spotka się z życzliwym przyjęciem wszystkich klubów poselskich. – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Po konferencji prasowej posłowie Nowoczesnej pojechali na cmentarz w Laskach, by złożyć kwiaty na grobie Tadeusza Mazowieckiego.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/04/Uchwała-kp-Nowoczesna-Tadeusz-Mazowiecki.pdf” title=”Uchwała kp Nowoczesna Tadeusz Mazowiecki”]