Posłowie Nowoczesnej domagają się wprowadzenia ochrony prawnej flagi Unii Europejskiej równorzędnej z ochroną flagi państwowej oraz by unijna flaga na stałe gościła przed siedzibami władz publicznych, a także podczas uroczystości państwowych. Projekt został złożony do laski marszałkowskiej 2 maja.
Obecnie ani na szczeblu Unii Europejskiej, ani na szczeblu krajowym nie funkcjonują żadne konkretne przepisy dotyczące wykorzystania flagi europejskiej. Niestety częste są przypadki palenia, niszczenia oraz publicznego znieważania flagi Unii Europejskiej, zwłaszcza podczas demonstracji środowisk eurosceptycznych.
– Symbolika związana z Unią Europejską, a w szczególności jej flaga, jest ważna dla wielu Polek i Polaków, jest powodem do dumy. Europa jest naszym domem, a jej symbole naszymi symbolami. – przekonywał podczas konferencji prasowej, poseł wnioskodawca, Witold Zembaczyński.
Ustawa przewiduje karanie grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku za przestępstwo publicznego znieważenia, niszczenia lub usuwania flagi Unii Europejskiej.
– Unia Europejska jest organizacją międzynarodową i nie posiada oficjalnego statusu państwa, a więc osoba znieważająca jej flagę lub symbole nie podlega karze wymienionej w kodeksie karnym. Jednak za względu na wyjątkowe znaczenie Unii Europejskiej jako organizacji unikatowej w skali globalnej sytuacja ta powinna ulec zmianie – zwłaszcza, że często w kontekście międzynarodowym Unie Europejska reprezentuje także państwa członkowskie – można przeczytać w uzasadnieniu ustawy.
Ustawa przewiduje ponadto uregulowanie obecności unijnej flagi w i przed siedzibami władz publicznych, przedstawicielstw, portach.
Już dzisiaj, przed każdym budynkiem rządowym lub samorządowym, obok flagi Polski, eksponowana jest flaga Unii Europejskiej. Obie ustawione są co do zasady na tej samej wysokości oraz są takiej samej wielkości. Różnica polega na tym, że w przypadku zniszczenia flagi Polski, osoba dopuszczająca się tego czynu zostałby pociągnięta do odpowiedzialności prawnej, a zniszczenie nie mniej ważnej flagi UE nie spotkałoby się z taką sankcją.
– Uregulowanie statusu flagi UE ma za zadanie ochronę uczuć osób żywiących szacunek dla tych znaków oraz dla Nas samych – jako obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. – podkreślał Paweł Pudłowski, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.