Francja mówi NIE populizmowi

Emmanuel Macron został najmłodszym prezydentem V Republiki. W ostatnią niedzielę Francuzi wybierali między populizmem i propagandą Marine Le Pen, a przewidywalnością oraz koncepcją współpracy i rozwoju Emmanuela Macrona.

Wyraźne zwycięstwo centrysty Macrona powinno nas szczególnie cieszyć, gdyż Francja jest drugim po Holandii krajem, którego wyborcy stanowczo powiedzieli NIE populizmowi i demagogii.

Co jest bardzo istotne dla wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich to fakt, że aż 71 % wyborców prezydenta Macrona stanowią praktykujący katolicy. Ta liczba wyraźnie przeczy antyunijnej retoryce prawicowych mediów, o tym że o wyniku wyborów zdecydowali „emigranci i lewacy“ oraz pokazuje, że Francuzi nie zgadzają się na brutalną propagandę, fake newsy oraz prorosyjską, antyunijną narrację. Francja dała wyraźny sygnał, że nadal chce być częścią europejskiej wspólnoty i razem z innymi członkami Unii che pracować na jej rozwój i siłę.

Co jest bardzo ważne dla nas, członków Nowoczesnej: partia Marka Rutte, który zwyciężył w wyborach w Holandii należy do wspónoty ALDE w Parlamencie Europejskim, tej samej której członkiem jest Nowoczesna. Również ruch prezydenta Macrona – En Marche! deklaruje przystąpienie do ALDE.

Od prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu i dyplomacji oczekujemy jak najszybszego unormowania stosunków z Francją. Ostatnie wpadki i skandale: odwołany przetarg na śmigłowce caracale, wielomiesięczny brak polskiego ambasadora w Paryżu oraz tezy o tym, że uczyliśmy Francuzów posługiwania się widelcem, nie powinny już nigdy więcej mieć miejsca.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Polska poprzez swoją indolencję dyplomatyczną i łamanie standardów demokratycznych  przez nasz rząd, stanie się krajem Unii drugiej lub trzeciej prędkości.

To jedno z największych wyzwań, przed którym dzisiaj stoimy.

Prezydentowi Emmanuelowi Macron składamy serdeczne gratulacje!