Francja mówi NIE populizmowi

10/05/2017

Emmanuel Macron został najmłodszym prezydentem V Republiki. W ostatnią niedzielę Francuzi wybierali między populizmem i propagandą Marine Le Pen, a przewidywalnością oraz koncepcją współpracy i rozwoju Emmanuela Macrona.

Wyraźne zwycięstwo centrysty Macrona powinno nas szczególnie cieszyć, gdyż Francja jest drugim po Holandii krajem, którego wyborcy stanowczo powiedzieli NIE populizmowi i demagogii.

Co jest bardzo istotne dla wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich to fakt, że aż 71 % wyborców prezydenta Macrona stanowią praktykujący katolicy. Ta liczba wyraźnie przeczy antyunijnej retoryce prawicowych mediów, o tym że o wyniku wyborów zdecydowali „emigranci i lewacy“ oraz pokazuje, że Francuzi nie zgadzają się na brutalną propagandę, fake newsy oraz prorosyjską, antyunijną narrację. Francja dała wyraźny sygnał, że nadal chce być częścią europejskiej wspólnoty i razem z innymi członkami Unii che pracować na jej rozwój i siłę.

Co jest bardzo ważne dla nas, członków Nowoczesnej: partia Marka Rutte, który zwyciężył w wyborach w Holandii należy do wspónoty ALDE w Parlamencie Europejskim, tej samej której członkiem jest Nowoczesna. Również ruch prezydenta Macrona – En Marche! deklaruje przystąpienie do ALDE.

Od prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu i dyplomacji oczekujemy jak najszybszego unormowania stosunków z Francją. Ostatnie wpadki i skandale: odwołany przetarg na śmigłowce caracale, wielomiesięczny brak polskiego ambasadora w Paryżu oraz tezy o tym, że uczyliśmy Francuzów posługiwania się widelcem, nie powinny już nigdy więcej mieć miejsca.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Polska poprzez swoją indolencję dyplomatyczną i łamanie standardów demokratycznych  przez nasz rząd, stanie się krajem Unii drugiej lub trzeciej prędkości.

To jedno z największych wyzwań, przed którym dzisiaj stoimy.

Prezydentowi Emmanuelowi Macron składamy serdeczne gratulacje!NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE