Gasiuk-Pihowicz: Kierujemy kolejny wniosek o opublikowanie list poparcia kandydatów do upolitycznionej KRS.

19/02/2018

Otrzymaliśmy właśnie opinię z Biura Analiz Sejmowych, zgodnie z którą listy z podpisami poparcia dla kandydatów do KRS mogą zostać ujawnione na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej. – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Dlatego zwracamy się ponownie z oficjalną prośbą do Marszałka Sejmu o ujawnienie list z imionami i nazwiskami osób które zgłosiły kandydatów do upartyjnionej Rady.” – wyjaśniała Posłanka. Czas skończyć z tym nienormalnym tajnym państwem, w którym na krótko przed głosowaniem nie wiadomo było kto jest kandydatem do KRS. Czas skończyć z tym nienormalnym tajnym państwem, w którym nadal nie wiadomo kto kandydatów zgłosił. – kontynuowała.

Przewodnicząca Klubu Poselskiego wyjaśniając zasadność skierowania kolejnego pisma zacytowała wspomnianą opinię Biura Analiz Sejmowych – Informacje na temat osób zgłaszających kandydata do KRS mogą zostać udostępnione w reżimie dostępu do informacji publicznej, jako mieszczące się w kategorii ustawowej informacji na temat warunków powierzenia danej osobie funkcji publicznej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważa, że autorzy opinii wskazują, że w ich opinii dostęp do list osób zgłaszających będzie możliwy po wyborze, jednak apeluje do do Pana Marszałka – Proszę nie zmieniać tych wyborów w kabaret – proszę ujawnić te listy teraz, przed wyborami, bo później i tak przynajmniej 15 z 17 list poparcia będzie musiał Pan udostępnić. – mówiła.

Jak twierdzi wiedza o tym kto popiera daną kandydaturę jest informacją niezbędną do jej oceny – Naszym zdaniem powinne być natychmiast upublicznione. Nie wiemy dzisiaj, czy za którymś z tych kandydatów stoją prawnicze autorytety, czy grupa pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, których ktoś mógł przecież zmusić do podpisania list poparcia. – tłumaczyła Gasiuk-Pihowicz.

Udostępnienie list osób zgłaszających jest tym bardziej ważne, ponieważ jak donoszą media aż 11 spośród 17 kandydatów do upartyjnionej KRS to ludzie związani w jakiś sposób z Panem Ministrem Zbigniewem Ziobrą. Albo na przykład byli jego podwładnymi w ministerstwie, albo zawdzięczają mu awans na prezesów sądów. Szczególnie w tej sytuacji obywatele mają prawo wiedzieć kto stoi za przekazaniem kontroli nad KRS de facto w ręce jednego człowieka. – podsumowała Przewodnicząca Klubu Poselskiego.

TREŚĆ OPINII BAS I WNIOSKU DO POBRANIA:
[download id=”13325″]
[download id=”13319″]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE