Dzisiaj rano Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budkę, że w Ministerstwie nie ma list poparcia kandydatów dla nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Dziś rano w Ministerstwie Sprawiedliwości powiedziano, że w Ministerstwie nie ma list podpisami poparcia. Tymczasem dziś przed południem zostaliśmy poinformowani przez FOR ze to samo Ministerstwo będzie do 11 kwietnia analizowało dokumenty, których w ministerstwie nie ma. – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz. Kto kłamie w tej sprawie? Czy Ministerstwo Sprawiedliwości będzie analizowało dokumenty, których jak samo twierdzi nie ma? – pytała.
– Chcemy wiedzieć gdzie są listy poparcia, gdyż obywatele maja prawo wiedzieć kto stoi za osobami kandydującymi do KRS. Koniec z tym nie nienormalnym tajnym państwem w którym nie wiadomo kto popiera kandydatów. Chcemy wiedzieć czy za kandydatami do KRS stoi 25 wybitnych profesorów prawa czy 25 podwładnych jednego z kandydatów albo podwładnych Ministra Ziobro. – argumentowała Posłanka.
– Może Minister właśnie dlatego boi się publikacji list poparcia. Czyżby ujawnienie tych list pokazałoby, że za kandydatami stoją tylko i wyłącznie podwładni Ministra Ziobry? A może po prostu osoby popierające kandydatów do KRS wstydzą się, że popierają tych pisowskich nominatów, którzy ubiegają się o awans w tej niekonstytucyjnej procedurze? Potwierdza się to, że lista kandydatów do KRS to lista wstydu polskiego wymiaru sprawiedliwości. – podsumowała Gasiuk-Pihowicz
– Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji i nie spotkałem się nigdy wcześniej z taką sytuacją, także pracując w Ministerstwie Sprawiedliwości, że ktoś odsyła dokumenty bez zrobienia ich kopi, bez zarchiwizowania tych dokumentów, czy chociażby przetworzenia elektronicznego. Mamy wrażenie, że celowo od jakiegoś czasu opinia publiczna jest w tej sprawie wprowadzana w błąd. Ta sprawa musi być do końca wyjaśniona. – mówił Borys Budka.
Posłowie Gasiuk-Pihowicz i Budka skierowali do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym zwracają się o przekazanie pisemnego potwierdzenia, że w chwili podejmowania interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości, ani w wykorzystywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości archiwach nie znajdowały się załączniki do zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa oraz ich kopie, w formie papierowej lub elektronicznej oraz o przekazanie pisma przewodniego potwierdzającego przekazanie załączników do zgłoszeń do Krajowej Rady Sądownictwa przez Ministerstwo Sprawiedliwości do Marszałka Sejmu.