Niech prezydent wycofa projekt ustawy o Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

We wtorek pod tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesna Kamila Gasiuk-Pihowicz  przestawiała stanowisko klubu  o projekcie ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów – Zwróciliśmy Się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie tego projektu ustawy Sejmu.  – powiedziała posłanka.

Domagając się szacunku dla Polaków ratujących Żydów, nie możemy brać udziału w instrumentalizowaniu ich bohaterstwa. Walcząc o ich godność nie możemy poprzeć tej ustawy. – powiedzieli posłowie Nowoczesnej we wtorek na konferencji prasowej przy ul. Pawińskiego 2 w Warszawie.

Polacy ratujący Żydów przed śmiercią z rąk Niemców wykazali się trudnym do wyobrażenia bohaterstwem. Narażali na śmierć siebie i swoje rodziny. Tysiące z nich oddało życie chroniąc swoich współobywateli. Wielu Sprawiedliwych nie szczyciło się po wojnie swoją odwagą, uznając je za naturalny odruch w okrutnych czasach. Wielu pozostało anonimowych do dzisiaj. Pytani o powody swojej odwagi mówili o najprostszych ludzkich odruchach solidarności, współczuciu i zwykłej przyzwoitości.  Państwo polskie przez dziesięciolecia o Polakach ratujących Żydów nie pamiętało w taki sposób, jak o innych bohaterach. Tym żyjącym i tym, którzy dziś nie żyją należy się hołd i szacunek.

To, co robi dzisiaj PiS, jest właśnie wykorzystywaniem Polaków ratujących Żydów w bieżącej grze politycznej. Przeforsowana przez partię rządzącą nowela ustawy o IPN doprowadziła do największego od pół wieku kryzysu w relacjach polsko-żydowskich. Kryzysu, który rozogniają kolejne deklaracje polityków PiS. Nikt nie uwierzy, że głosowanie dzisiaj ustawy o dniu sprawiedliwych nie jest nieudolną próbą przykrycia swoich błędów przez PiS. Zakończcie ten kryzys i przeprowadźcie nowelę kuriozalnej ustawy o IPN. Wtedy będziecie mieli moralne prawo do przyjęcia ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. – mówiła we wtorek Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Stanowisko klubu poselskiego Nowoczesna: [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2018/02/stanowisko-klubu-.pdf” title=”stanowisko klubu”]