Kamila Gasiuk-Pihowicz składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Senatora Bonkowskiego.

Doniesienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego oraz Wniosek do Prezydium Senatu o podjęcie uchwały przez Senacką Komisję Etyki w związku ze skandalicznymi wpisami senatora Waldemara Bonkowskiego złożyła w piątek (23.02) Kamila Gasiuk-Pihowicz, Przewodnicząca klubu Nowoczesna.

Nawoływaniu do mowy nienawiści należy mówić zdecydowane nie. Szczególnie, gdy dopuszcza się go parlamentarzysta – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz – Język nienawiści panoszy się w przestrzeni publicznej – nie tylko w Internecie, ale także w mediach publicznych. Coraz więcej jest przestępstw wynikających z nienawiści. Osoby o „niepolskim” wyglądzie i należące do różnych mniejszości obawiają się chodzić po ulicach polskich miast. Przypomina to najgorsze czasy w Polskiej historii.

Zamieszczenie przez senatora Bonkowskiego wpisów w mediach społecznościowych nie tylko uwłacza godności senatora, ale stanowi nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. – komentowała posłanka – Wpisy opublikowane przez senatora zawierały „słownik żydowski”, według którego antysemita to „człowiek, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów” oraz propagandowy film niemiecki z okresu II Wojny Światowej. – tłumaczyła.

https://twitter.com/Gasiuk_Pihowicz/status/967012801112936450

Przewodnicząca Klubu Poselskiego tłumaczyła, że posługiwanie się materiałami niemieckiej propagandy oraz usprawiedliwianie antysemityzmu wypełnia znamiona przestępstwa z art. 256 kk, który zakazuje nawoływania do nienawiści. Szczególnie oburzające jest to, że czynu tego dopuścił się senator Rzeczpospolitej. – mówiła Gasiuk-Pihowicz – To tego typu wypowiedzi są przyczyną gwałtownie coraz częściej popełnianych przestępstw z nienawiści, adresowanych wobec osób innej niż polska narodowości oraz z innych mniejszości.

Oczekujemy, że prokuratura podejmie niezwłocznie działania w sprawie tego doniesienia, a PiS nie będzie chronił Bonkowskiego za immunitetem. – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna od dwóch tygodni  zbiera przypadki używania mowy nienawiści w przestrzeni publicznej i podejmuje w tych sprawach odpowiednie działania prawne. Dotychczas otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń. Po analizie merytorycznej, w przyszłym tygodniach, będziemy interweniować w tych sprawach.  Informacje o wszelkich przejawach antysemityzmu w debacie publicznej można przesyłać na adres [email protected] 

ZAWIADOMIENIE ORAZ WNIOSEK DOSTĘPNE DO POBRANIA: Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Senatora Bonkowskiego (371 pobrań) Wniosek do Prezydium Senatu o zwrócenie się do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich o podjęcie uchwały w sprawie senatora Waldemara Bonkowskiego (161 pobrań)