Kamila Gasiuk-Pihowicz składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Senatora Bonkowskiego.

26/02/2018

Doniesienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego oraz Wniosek do Prezydium Senatu o podjęcie uchwały przez Senacką Komisję Etyki w związku ze skandalicznymi wpisami senatora Waldemara Bonkowskiego złożyła w piątek (23.02) Kamila Gasiuk-Pihowicz, Przewodnicząca klubu Nowoczesna.

Nawoływaniu do mowy nienawiści należy mówić zdecydowane nie. Szczególnie, gdy dopuszcza się go parlamentarzysta – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz – Język nienawiści panoszy się w przestrzeni publicznej – nie tylko w Internecie, ale także w mediach publicznych. Coraz więcej jest przestępstw wynikających z nienawiści. Osoby o „niepolskim” wyglądzie i należące do różnych mniejszości obawiają się chodzić po ulicach polskich miast. Przypomina to najgorsze czasy w Polskiej historii.

Zamieszczenie przez senatora Bonkowskiego wpisów w mediach społecznościowych nie tylko uwłacza godności senatora, ale stanowi nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. – komentowała posłanka – Wpisy opublikowane przez senatora zawierały „słownik żydowski”, według którego antysemita to „człowiek, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów” oraz propagandowy film niemiecki z okresu II Wojny Światowej. – tłumaczyła.

https://twitter.com/Gasiuk_Pihowicz/status/967012801112936450

Przewodnicząca Klubu Poselskiego tłumaczyła, że posługiwanie się materiałami niemieckiej propagandy oraz usprawiedliwianie antysemityzmu wypełnia znamiona przestępstwa z art. 256 kk, który zakazuje nawoływania do nienawiści. Szczególnie oburzające jest to, że czynu tego dopuścił się senator Rzeczpospolitej. – mówiła Gasiuk-Pihowicz – To tego typu wypowiedzi są przyczyną gwałtownie coraz częściej popełnianych przestępstw z nienawiści, adresowanych wobec osób innej niż polska narodowości oraz z innych mniejszości.

Oczekujemy, że prokuratura podejmie niezwłocznie działania w sprawie tego doniesienia, a PiS nie będzie chronił Bonkowskiego za immunitetem. – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna od dwóch tygodni  zbiera przypadki używania mowy nienawiści w przestrzeni publicznej i podejmuje w tych sprawach odpowiednie działania prawne. Dotychczas otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń. Po analizie merytorycznej, w przyszłym tygodniach, będziemy interweniować w tych sprawach.  Informacje o wszelkich przejawach antysemityzmu w debacie publicznej można przesyłać na adres [email protected] 

ZAWIADOMIENIE ORAZ WNIOSEK DOSTĘPNE DO POBRANIA:
[download id=”13404″]
[download id=”13408″]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE