Gasiuk-Pihowicz: Kto kłamie w sprawie list poparcia kandydatów do KRS?

28/02/2018

Dzisiaj rano Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budkę, że w Ministerstwie nie ma list poparcia kandydatów dla nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Dziś rano w Ministerstwie Sprawiedliwości powiedziano, że w Ministerstwie nie ma list podpisami poparcia. Tymczasem dziś przed południem zostaliśmy poinformowani przez FOR ze to samo Ministerstwo będzie do 11 kwietnia analizowało dokumenty, których w ministerstwie nie ma. – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz. Kto kłamie w tej sprawie? Czy Ministerstwo Sprawiedliwości będzie analizowało dokumenty, których jak samo twierdzi nie ma? – pytała.

– Chcemy wiedzieć gdzie są listy poparcia, gdyż obywatele maja prawo wiedzieć kto stoi za osobami kandydującymi do KRS. Koniec z tym nie nienormalnym tajnym państwem w którym nie wiadomo kto popiera kandydatów. Chcemy wiedzieć czy za kandydatami do KRS stoi 25 wybitnych profesorów prawa czy 25 podwładnych jednego z kandydatów albo podwładnych Ministra Ziobro. – argumentowała  Posłanka. 

– Może Minister właśnie dlatego boi się publikacji list poparcia. Czyżby ujawnienie tych list pokazałoby, że za kandydatami stoją tylko i wyłącznie podwładni Ministra Ziobry? A może po prostu osoby popierające kandydatów do KRS wstydzą się, że popierają tych pisowskich nominatów, którzy ubiegają się o awans w tej niekonstytucyjnej procedurze? Potwierdza się to, że lista kandydatów do KRS to lista wstydu polskiego wymiaru sprawiedliwości.  – podsumowała Gasiuk-Pihowicz

– Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji i nie spotkałem się nigdy wcześniej z taką sytuacją, także pracując w Ministerstwie Sprawiedliwości, że ktoś odsyła dokumenty bez zrobienia ich kopi, bez zarchiwizowania tych dokumentów, czy chociażby przetworzenia elektronicznego. Mamy wrażenie, że celowo od jakiegoś czasu opinia publiczna jest w tej sprawie wprowadzana w błąd. Ta sprawa musi być do końca wyjaśniona. – mówił Borys Budka. 

Posłowie Gasiuk-Pihowicz i Budka skierowali do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym zwracają się o przekazanie pisemnego potwierdzenia, że w chwili podejmowania interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości, ani w wykorzystywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości archiwach nie  znajdowały się załączniki do zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa oraz ich kopie, w formie papierowej lub elektronicznej oraz o przekazanie pisma przewodniego potwierdzającego przekazanie załączników do zgłoszeń do Krajowej Rady Sądownictwa przez Ministerstwo Sprawiedliwości do Marszałka Sejmu.

[download id=”13459″]

[download id=”13456″]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE