Gasiuk-Pihowicz: Te dwie ustawy zakończą epokę niezależnego sądownictwa w Polsce

12/07/2017

– Donald Trump wyjechał, skończyło się zawieszenie broni ws. niezależnego  sądownictwa w Polsce. – tak posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz skomentowała nagłe pojawienie się w porządku obrad dwóch ustaw. Ustawy  o KRS i ustawy o ustroju sądów powszechnych.

– Te ustawy to nic innego jak upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości. Wydawanie wyroków będzie można porównać do meczu, który sędziuje nie niezależny arbiter, a kibic jednej z drużyn. – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz. Posłanka wprost nazwała te ustawy ustawami o upartyjnieniu Krajowej Rady Sądownictwa i o wymianie prezesów sądów. – Bo niezależne sądownictwo jest ostatnim bastionem praworządności w Polsce. – dodała posłanka i przyznała, że obecny system sądownictwa w Polsce nie jest dostawały i na pewno trzeba go usprawniać, ale te ustawy nie doprowadzą do niczego innego niż skrajne upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, a nie jego uleczanie.

– Jeśli te ustawy przejdą, będziemy mieli do czynienia z taką mętną wodą , w której będą pływali zarówno obywatele, jak i przedsiębiorcy. Oczywiście ta mętna woda niektórym będzie się podobać, ale to już nie będę transparenty wymiar sprawiedliwości, w którym wyroki zapadają w oparciu i w granicach prawa, ale w oparciu o siłę politycznych znajomości – tłumaczyła Gasiuk-Pihowicz. Podkreśliła, że już nie raz widzieliśmy jak PiS przejmując kolejne instytucje państwa wykorzystywało je do realizacji partyjnych, politycznych celów. Podała przykład ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę przed wydaniem ostatecznego wyroku. – Te dwie ustawy zakończą w Polsce epokę niezależnego sądownictwa – podsumowała Gasiuk-Pihowicz.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE