Kamila Gasiuk-Pihowicz z komentarzem do projektu nowej ustawy o KRS

30/01/2017

 – Ziobro ponownie zabiera się za sądy i rozkłada niezależne sądownictwo jak kostki domina. Reforma jest niekonstytucyjna. To politycy PiS będą mechanicznie wpływali na sędziów. – mówiła w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W Konstytucji RP jest wyraźny zapis o jednolitej budowie KRS. PiS chce to zmienić, rozdzielając strukturę Rady na dwie izby. Kamila Gasiuk-Pihowicz ocenia, że wzmocnienie roli prezydenta w charakterze osoby powołującej członków KRS jest również niekonstytucyjne.

Ziobro i PiS wysadzają w powietrze gmach niezależnego sądownictwa kłamiąc przy tym, że chcą przeprowadzić remont. Ale remont domu nie polega na wyburzaniu fundamentów. Takim konstytucyjnym fundamentem niezależności i niezawisłości sądownictwa jest właśnie KRS. Jeśli o jego obsadzie zdecydują politycy PiS, stanie się  kolejną marionetkową instytucją w rękach partii rządzącej.

Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że to, czy niezależność sądownictwa uda się obronić, zależy głównie od determinacji samych sędziów a konkretnie od skali i siły protestu całego środowiska sędziowskiego. – Jestem pewna, że taki protest spotka się z szerokim poparciem i obywateli, i wszystkich odpowiedzialnych sił politycznych.- zaznaczyła posłanka.

Sędziowie potrzebują wsparcia ze strony ministerstwa a nie nieustannych ataków na ich niezależność. – To przecież minister Ziobro paraliżuje prace wielu sądów, blokując aż pół tysiąca etatów sędziowskich. Przez nieróbstwo Ziobry wielu obywateli w wielu sądach rejonowych nie może doczekać się wyroku. – podsumowała Gasiuk-Pihowicz.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE