Ryszard Petru: Apeluję o debatę na temat merytorycznych rozwiązań dla polskiej gospodarki

30/01/2017

W DNA Nowoczesnej wpisana jest wolność gospodarcza, dlatego ugrupowanie sukcesywnie przedstawia racjonalne rozwiązania dla kraju w dziedzinie dbania o ekonomię państwa. W poniedziałek w Sejmie lider Ryszard Petru oraz poseł Paweł Pudłowski mówili, jaka powinna być nowoczesna gospodarka i jak PiS nie pozwala na realizację pożytecznych dla kraju rozwiązań.

Budżet na 2017 rok jest bardzo ryzykowny, ma zapisaną małą granicę długu. Nowoczesna nie zgadza się na dalszy przyrost długu. Złożyliśmy ustawę o zrównoważonym budżecie, która czeka w zamrażarce.  W wyniku działalności PiS spadł poziom inwestycji prywatnych i publicznych. PiS serwuje masowe kontrole działalności przedsiębiorców  – powiedział w Ryszard Petru i podkreślił – Proponujemy zupełnie inną politykę: przyjazną dla przedsiębiorczości, politykę niskich i przyjaznych podatków.

Ryszard Petru wielokrotnie przypominał, że szczególnie ustawa Nowoczesnej o zrównoważonym budżecie może uchronić kraj przed scenariuszem greckim tj. nadmiernym zadłużeniem. Projekty ustaw nie są jednak procedowane, dlatego, że PiS i Jarosław Kaczyński nie rozumieją, jak działa gospodarka. Nakładają złe podatki i ograniczenia, które biją po kieszeni zwykłych obywateli. Lider Nowoczesnej zapowiedział wprowadzenie rozsądnych rozwiązań dla kraju, kiedy Nowoczesna dojdzie do władzy w Polsce:

– PiS mocno ograniczyło własność. Ustawa o ziemi uderzyła w polskie firmy, które nie mogą handlować własnym zasobem gospodarczym w postaci ziemi. Sprywatyzujemy ziemie z ANR, zlikwidujemy podatek bankowy. Apeluję o debatę na temat merytorycznych rozwiązań dla polskiej gospodarki. Apeluję do wicepremiera Morawieckiego o rozmowę. – mówił R. Petru.

Liderowi Nowoczesnej wtórował poseł Paweł Pudłowski – Jesteśmy przeciwko podatkowi handlowemu. Nowoczesna zmodernizuje program 500+ tak, by wspierał  samotnie wychowujące matki. Kiedy przejmiemy władzę, podniesiemy kwotę wolną od podatku, bo dziś w tej kwestii PiS realizuje nieracjonalne rozwiązanie.

Politycy Nowoczesnej zapowiedzieli również podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, bo trzeba dostosować go do takiego poziomu, który uzyskać wyższe emerytury, szczególnie dla kobiet.

– Wzywam partię rządzącą o walkę fair, o walkę na programy, na merytoryczne argumenty a nie plucie. Jutro GUS opublikuje szacunki dotyczące polskiej gospodarki i aż się boję, jakie to dane. Wedle zapowiedzi na ten dzień zaplanowana jest również duża akcja medialna przeciwko Lechowi Wałęsie. –podsumował Ryszard Petru.

Założenia programu Nowoczesnej w obszarze gospodarki są tutaj: https://nowoczesna.org/program-nowoczesnej-dla-gospodarki-i-przedsiebiorczosci/NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE