Katarzyna Lubnauer: Wszyscy polscy europarlamentarzyści powinni poprzeć rezolucję PE.

Parlament Europejski podejmie dziś decyzję w sprawie rezolucji ws. Polski w związku z uruchomionym przez Komisję Europejską art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Wszyscy polscy europarlamentarzyści powinni poprzeć rezolucję PE, bo w naszym interesie jest to by Parlament Europejski i Komisja Europejska dbali o praworządność w Polsce. Uważamy, że wezwanie rządu polskiego do usunięcia przypadków łamania prawa i konstytucji jest bardzo ważne. Unia Europejska powstała na podstawie wspólnych europejskich wartościach, w tym też na praworządności. – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Katarzyna Lubnauer. 

Przewodnicząca Klubu Poselskiego Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że już za kilka dni (5-6 marca) wraz z Panią Przewodniczącą Lubnauer udadzą się do Brukseli na serię spotkań i rozmów z unijnymi i europejskimi politykami. – Tematem tych rozmów będzie m.in. groźba sankcji, które z winy rządu PiS mogą zostać nałożone na Polskę oraz możliwość uzależnienia wypłaty środków pomocowych z Unii od przestrzegania przez państwa zasad praworządności. – mówiła Gasiuk-Pihowicz. 

– Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że uzależnienie wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności jest absolutnie zrozumiałe. Wstępując do Unii, wstępowaliśmy do elitarnego klubu demokratycznych państw prawa i w takim klubie Polska powinna pozostać. – podkreśliła Przewodnicząca. 

Dzisiaj wszystkie narzędzia do uchronienia Polski przed sankcjami, czy przed obcięciem środków unijnych są w rękach polityków partii Jarosława Kaczyńskiego – przekonywała Gasiuk-Pihowicz.  Jak podkreślała wystarczy, żeby PiS przestał łamać Konstytucję i zrealizował 3 postulaty  

  • po pierwsze, żeby PiS przyjął przysięgę od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego usuwając stamtąd dublerów;
  • po drugie: żeby PiS cofnął ustawę upartyjniającą Krajową Radę Sądownictwa oraz ustawę o usuwaniu prezesów sądów;
  • po trzecie: żeby PiS cofnął ustawę upartyjniającą Sąd Najwyższy i bezprawnie usuwającą jego I Prezes.

– Niestety w ostatnich dniach pojawiły się kolejne sygnały świadczące o tym, że PiS niestety nie chce cofnąć się z drogi niszczenia praworządności w Polsce. Dowodem jest m.in. kontynuowanie procesu upartyjniania Krajowej Rady Sądownictwa. – przekonywała Gasiuk-Pihowicz. –  Mimo wszystko, chciałabym żeby PiS wreszcie zorientował się jak wielkie szkody i spustoszenie może wyrządzić jego obecna polityka wszystkim obywatelom naszego kraju. – kontynuowała. 

– Unia Europejska bez zasad nie ma sensu. Unia Europejska bez przestrzegania zasad nie przetrwa. Naszą odpowiedzialnością, odpowiedzialnością wszystkich obywateli Unii Europejskich, wszystkich instytucji państw członkowskich Unii Europejskich, wszystkich rządów jest dążenie do tego by zasady praworządności były bezwzględnie przestrzegane. Polscy eurodeputowani mają moralny obowiązek by zagłosować za rezolucją wzywającą Polskę do przestrzegania zasad praworządności. – podsumował Sekretarz Generalny Nowoczesnej Adam Szłapka.