Konflikt w rządzie ws. UBER – Nowoczesna apeluje do Pani Premier o ukrócenie sporu między Minstrami

Politycy Nowoczesnej skierowali do Premier Beaty Szydło list, w którym apelują o ukrócenie sporu pomiędzy ministrami rządu PiS w sprawie nowoczesnych usług transportowych. Obecnie obowiązujące przepisy są niesprawiedliwe, a spór świadczy o nieznajomości przez ministra ds. transportu zasad funkcjonowania nowoczesnych usług transportowych.

W rządzie trwa wewnętrzny konflikt pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury a Ministerstwem Rozwoju. Przedmiotem tego konfliktu jest sposób funkcjonowania nowoczesnych usług transportowych bazujących na platformach internetowych – typu Uber. Według polityków Nowoczesnej spór pomiędzy ministrami wynika z całkowitego niezrozumienia nowoczesnego sposobu świadczenia usług transportowych przez ministra odpowiedzialnego za transport, ministra Andrzeja Adamczyka.

Poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski przypomniał, że Nowoczesna przygotowała i złożyła w Sejmie projekt projektu ustawy umożliwiającej legalne działanie takich usług transportowych jak te świadczone przez Ubera. – Uważamy że obecnie PiS toleruje bezprawie i niesprawiedliwość działające na rynku usług transportowych – mówił w Sejmie poseł Pudłowski. – Dlatego złożyliśmy projekt ustawy , którego powstanie poprzedzone było półrocznymi konsultacjami z ekspertami i środowiskami zawodowymi zainteresowanymi tym obszarem działalności biznesowej w tym taksówkarze ich związki zawodowe i nowi przewoźnicy jak Uber, Taxify.

Według Mateusza Sabata, szefa Zespołu Ekspertów Nowoczesnej, w ramach konfliktu w rządzie, bardzo niepokojące są wypowiedzi Ministra Infrastruktury, który chce objąć nowe platformy takimi samymi regulacjami jak tradycyjne taksówki. – Taka podejście oznacza koniec działalności nowych przedsiębiorstw i świadczy bądź o całkowitym niezrozumieniu przez ministra Adamczyka, jak działają nowoczesne usługi transportowe bądź o uleganiu przez ministra lobby taksówkarzy – mówił Sabat.

– Jesteśmy przeciwni przaśnemu stylowi uprawiania polityków PiS – mówił poseł Mirosław Suchoń. – Przaśność polega na tym, że PiS jest w stanie zajmować się tylko tym, co sam wymyśli, nie bierze natomiast pod uwagę dyskusji publicznej oraz oczekiwań ludzi. Czas zakończyć spory i wziąć się do roboty. Poseł Suchoń przypomniał, że z nowych usług transportowych w Polsce korzysta już ponad milion klientów.

List Nowoczesnej do Pani Premier Beaty Szydło (180 pobrań)