Marek Sowa i Zbigniew Gryglas: Osoby bez kompetencji wciąż powoływane do spółek skarbu państwa

21/04/2017

– Pamiętamy, jak argumentowano, że zmiany kadrowe przeprowadzane przez PiS w spółkach skarbu państwa są niezbędne po to, by rząd mógł skutecznie realizować swoją politykę. Dziś wiemy, że już nie o to chodzi. Najlepszym tego przykładem są ostanie decyzje związane z PZU S.A. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Nowoczesnej Marek Sowa.

Poseł Sowa przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku wicepremier Mateusz Morawiecki otrzymał pełnomocnictwa do wykonywania praw właścicielskich w stosunku do spółek skarbu państwa. – Jedną z jego kluczowych decyzji  było odwołanie prezesa Michała Krupińskiego. Nikt nie zna powodów odwołania prezesa tej tak bardzo istotnej spółki, mającej ogromne zasoby finansowe, mającej realizować „plan Morawieckiego”. A w kwietniu, także bez podania przyczyn, pani premier Beata Szydło odebrała pełnomocnictwa wicepremierowi Morawieckiemu w zakresie wykonywania praw właścicielskich w stosunku do tego podmiotu. Efektem tego jest powołanie nowego prezesa PZU S.A. , pana Pawła Surówki. W ten sposób zakończyła się walka frakcyjna w rządzie i w PiS. Zakończyła się na korzyść ministra Ziobry, którego ludzie zdominowali spółkę PZU.  – wyjaśnił poseł Sowa. – Jak to możliwe, że pozbawia się wicepremiera Morawieckiego, czyli kluczową osobę w rządzie, osobę, która ma realizować całą politykę gospodarczą, wpływu na funkcjonowanie bardzo ważnej grupy kapitałowej, którą jest PZU? – pytał poseł Marek Sowa.

– Dziś w ramach pytań bieżących Nowoczesna podniosła kilka bardzo istotnych kwestii dotyczących grupy PZU. Po pierwsze, chcemy się dowiedzieć, jaki był rzeczywisty powód odwołania prezesa Krupińskiego i jakie koszty dla spółki będą się z tym wiązać? Te koszty to nie tylko umowy dotyczące wynagrodzeń, ale także umowy o zakazie konkurencji. To są wymiernie koszty dla PZU i dla Skarbu Państwa. – podkreślił z kolei poseł Zbigniew Gryglas i poinformował, że na wniosek Nowoczesnej zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. – Dotyczyło ono spółki Lotos Kolej, w której na członka zarządu została powołana osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia w tym sektorze. Zamiast tego może pochwalić się kompetencjami dotyczącymi prawa sportowego i edukacji na odległość. Takich przypadków mamy w kraju bardzo dużo. One szkodzą Polsce i będą doprowadzały do wymiernych strat w spółkach skarbu państwa, a więc w majątku nas wszystkich. – przestrzegł poseł Gryglas.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE