Mieszkańcy planowanej metropolii stołecznej mówią „Nic o nas bez nas”. Ponad 2/3 warszawiaków chce referendum

09/03/2017

82 proc. Warszawiaków oraz 72 proc. mieszkańców podwarszawskich gmin bezwzględnie chce przedyskutowania z nimi proponowanych zmian w ustroju Warszawy. 69 proc. mieszkańców stolicy zdecydowanie chce wziąć udział w referendum. Nie wzięłoby w nim udziału zaledwie 10 proc. badanych. Nowoczesna domaga się, by wszystkie zmiany ustroju stolicy były bezwzględnie poprzedzone referendami i dialogiem społecznym.

  1. Planowane zmiany w ustroju metropolii budzą duży niepokój mieszkańców, niezależnie od ich sympatii politycznych – wynika z ankiety, w której wzięło udział ponad 2,1 tys. warszawiaków i mieszkańców podwarszawskich gmin.
  1. 82 proc. Warszawiaków oraz 72 proc. mieszkańców podwarszawskich gmin bezwzględnie chce przedyskutowania z nimi proponowanych zmian. Deklarują, że kwestie lokalne, wpływające na jakość ich życia, są dla nich niezwykle ważne. Złamaniu zasady „Nic o nas bez nas” sprzeciwiają się nawet ci obywatele, którzy co do kierunku popierają kierunek działania rządu.
  1. 69 proc. deklaruje, że chciałoby wziąć udział w referendum w stolicy, a 51,2 proc. mówi, że nie tylko pójdzie głosować, ale także będzie namawiać do tego swoich bliskich i znajomych. To wskazuje na bardzo duży poziom niezadowolenia ze sposobu, w jaki rozmawia się o zmianach w stolicy. W referendum nie wziąłby udziału zaledwie co dziesiąty badany warszawiak. Referendów domagają się także mieszkańcy podwarszawskich gmin (65 proc.).
  1. Najbardziej niepokojące potencjalne skutki poszerzenia stolicy i zmiany jej ustroju to według badanych mieszkańców pogorszenie się jakości życia (51 proc. w Warszawie i 58 proc. w gminach podwarszawskich), chaos i komplikacje (odpowiednio 56 i 62 proc.). Dodatkowe obawy budzi groźba spadku nakładów na szkoły, zdrowie i transport (odpowiednio 65 i 75 proc.).

– Ludzie są rozsądni i nie wierzą, że gdy stolicę rozciągnie się jak gumę na okoliczne gminy, to spadną koszty i poprawi się jakość życia. Doskonale czują, że będzie odwrotnie, podobnie jak to, że cały ten pomysł to próba skok-u PiS na Warszawę, Żadna kluczowa dla Warszawy decyzja ustrojowa dotycząca stolicy nie może być podjęta bez dialogu  – komentuje Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i koordynator ds. konsultacji społecznych i prac programowych.

– Nowoczesna będzie kontynuowała dialog społeczny z mieszkańcami. W dniach 10 21 marca odbędą się cztery duże konsultacje na Ursynowie, Pradze – Północ, Mokotowie i Śródmieściu. Serdecznie na nie zapraszam, szczegółowe informacje o spotkaniach są na stronach Nowoczesnej i Fb – powiedziała Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej z Warszawy.

Ankieta została przeprowadzona online oraz metodą wywiadów indywidualnych w dniach 11 02 – 6 03 2017 na 1531 mieszkańcach Warszawy i 650 mieszkańcach podwarszawskich gmin. 

 



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEKARTA WARTOŚCI ALDE