Mirosław Suchoń: Jednym, który nic nie zrozumiał o co chodziło w proteście rezydentów jest polski rząd.

– Przez prawie miesiąc lekarze rezydenci głodowali. Rząd, rządowe media i posłowie przez blisko miesiąc albo próbował ich dyskredytować, podważać powagę tego protestu, szantażować, straszyć lub ignorować. Jednym, który nikt nie zrozumiał o co chodziło w tym proście jest polski rząd. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Mirosław Suchoń.

– Lekarze usłyszeli, że jeśli chcą wyjechać za granicę, to „niech jadą” i że jak głodują uczciwie, to schudną. Reakcja pani premier i ministra zdrowia na tę głodówkę pokazała prawdziwą twarz tego rządu. Twarz nieczułą, niezdolną do empatii, zajadłą. – ocenił Suchoń i dodał, że chwaląc się świetnymi wynikami gospodarczymi, rząd nie był w stanie usiąść do poważnych rozmów z tymi, od których zależy życie i zdrowie Polaków.

Dziś Nowoczesna zwróciła się do marszałka Sejmu z prośbą o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację Prezes Rady Ministrów na temat działań , które zamierza podjąć rząd w celu uniknięcia paraliżu w służbie zdrowia, w związku z zapowiedzianym przez rezydentów ograniczeniem czasu pracy do 48 godzin tygodniowo od 1 stycznia 2018.

Poseł Adam Szłapka przypominał natomiast , że Nowoczesna projekt ustawy zgodnie, z którym płace rezydentów miałaby wzrosnąć już od następnego roku. Ustawa zakłada podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów z 0,7% do 1,2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim, czyli obecnie minimalne wynagrodzenie lekarza rezydenta wyniosłoby 4860 zł. [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/10/Nowelizacja-ustawy-o-wynagrodzeniach-rezydenta-18.10.pdf” title=”Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach rezydenta 18.10″]