Nie akceptujemy wyboru politycznych nominatów PiS i Kukiza do KRS

Jako Nowoczesna twardo stoimy będziemy stać na stanowisku, że Krajowa Rada Sądownictwa to nie miejsce dla politycznych nominatów PiS i Kukiz15.

Nie chcemy w KRS nominatów Zbigniewa Ziobry, tak samo jak nie chcemy by w KRS kiedykolwiek znaleźli się nominacie jakiejkolwiek innej partii politycznej.Nie chcemy tam ludzi Nowoczesnej.Nie chcemy tam ludzi Platformy.Nie chcemy Tam ludzi PSLu.

posłowie Nowoczesnej nie wezmą udziału w wyborze sędziów do KRS. nie przyłożymy ręki do niszczenia niezależnych sądów, do zamachu PiS i K’15 na niezależność władzy sądowniczej – powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Zgodnie z polską Konstytucją tylko sędziowie mają prawo wybierać sędziowskich członków do KRS, a nie politycy. Zgodnie z Konstytucją nie można również przerwać trwającej kadencji sędziowskich członków KRS. Konstytucja gwarantuje też, że w Radzie będą reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli.

Konsekwencją dzisiejszego skoku na KRS i podeptania przepisów Konstytucji będzie w przyszłości kompletny chaos w sądach. Dzisiejsze powołanie KRS będzie więc od początku obarczone poważnym błędem prawnym. Każdy obywatel stając przed sądem będzie miał prawo zapytać – czy sądzi go osoba wskazana przez upolityczniony KRS. I jeśli tak będzie, to każdy obywatel będzie miał prawo wyrok wydany przez takiego “marcowego sędziego” uznać za nieważny. – zaalarmowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

Szanowni Państwo – posłowie PiS – podkładacie dzisiaj minę pod cały wymiar sprawiedliwości!

Poniżej załączamy list otwarty posłów klubu Nowoczesna do sędziów Rzeczpospolitej Polskiej.