Nie akceptujemy wyboru politycznych nominatów PiS i Kukiza do KRS

06/03/2018

Jako Nowoczesna twardo stoimy będziemy stać na stanowisku, że Krajowa Rada Sądownictwa to nie miejsce dla politycznych nominatów PiS i Kukiz15.

Nie chcemy w KRS nominatów Zbigniewa Ziobry, tak samo jak nie chcemy by w KRS kiedykolwiek znaleźli się nominacie jakiejkolwiek innej partii politycznej.Nie chcemy tam ludzi Nowoczesnej.Nie chcemy tam ludzi Platformy.Nie chcemy Tam ludzi PSLu.

posłowie Nowoczesnej nie wezmą udziału w wyborze sędziów do KRS. nie przyłożymy ręki do niszczenia niezależnych sądów, do zamachu PiS i K’15 na niezależność władzy sądowniczej – powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Zgodnie z polską Konstytucją tylko sędziowie mają prawo wybierać sędziowskich członków do KRS, a nie politycy. Zgodnie z Konstytucją nie można również przerwać trwającej kadencji sędziowskich członków KRS. Konstytucja gwarantuje też, że w Radzie będą reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli.

Konsekwencją dzisiejszego skoku na KRS i podeptania przepisów Konstytucji będzie w przyszłości kompletny chaos w sądach. Dzisiejsze powołanie KRS będzie więc od początku obarczone poważnym błędem prawnym. Każdy obywatel stając przed sądem będzie miał prawo zapytać – czy sądzi go osoba wskazana przez upolityczniony KRS. I jeśli tak będzie, to każdy obywatel będzie miał prawo wyrok wydany przez takiego “marcowego sędziego” uznać za nieważny. – zaalarmowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

Szanowni Państwo – posłowie PiS – podkładacie dzisiaj minę pod cały wymiar sprawiedliwości!

Poniżej załączamy list otwarty posłów klubu Nowoczesna do sędziów Rzeczpospolitej Polskiej.

[download id=”13508″]


NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE